Otvorili moderné rehabilitačné centrum, ponúka super indukčný systém či magnetoterapiu

1763

Možnosti rehabilitácie sa pre obyvateľov regiónu rozšírili. V Topoľčanoch vyrástlo nové rehabilitačné centrum, ktoré zriadil Slovenský Červený kríž, konkrétne územný spolok Topoľčany.

Ten zabezpečuje najmä sociálne služby, venuje sa tiež vzdelávaniu v poskytovaní prvej pomoci, či už medzi školákmi alebo dokonca vodičmi. Stretnúť s ich činnosťou sa môžete v okresoch Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Práve pre ľudí z tohto regiónu je centrum zriadené.

Druhé pracovisko na Slovensku

Rozhodli sme sa vydať sa aj týmto smerom a do nášho portfólia aktivít zahrnúť i poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Náš územný spolok Slovenského Červeného kríža je v poradí druhým na Slovensku, ktorý prevádzkuje takýto druh zdravotníckeho zariadenia. Kolegovia v Košiciach majú tiež svoje pracovisko, my sa však špecializujeme na poskytovanie fyzikálnej rehabilitačnej liečby,“ povedal Andrej Barborka, riaditeľ územného spolku SČK Topoľčany.

Komfort, no najmä kvalitné prístroje

V novom rehabilitačnom pracovisku nájdu pacienti moderné prístroje, ktoré pomáhajú riešiť rôzne zdravotné problémy a obmedzenia. Rozdelené sú do jednotlivých miestností, pacienti tak majú zaručený komfort a potrebné súkromie. V jednej z nich centrum poskytuje elektroterapiu, ktorá prináša úľavu od bolesti a zmierňuje opuchy a tiež ultrazvuk zameraný najmä na liečbu porúch svalov a väzivového tkaniva.

Zároveň tu vykonávame magnetoterapiu, buď na menšie alebo na väčšie plochy, ako je napríklad bedrový kĺb a chrbtica. Magnetická stimulácia je zameraná na terapiu a posilnenie organizmu pomocou pulzujúceho nízkofrekvenčného magnetického poľa, ktoré vplýva na zmiernenie bolesti, regeneráciu hlbokých tkanív a spomalenie zápalových procesov,“ vysvetlil Andrej Barborka.

Laser na malé i väčšie plochy tela

Analgetický účinok pri problémoch pohybového aparátu alebo chrbtice prinášajú plynové CO2 injekcie. Často využívaná je aj liečba vysokovýkonným laserom. „Laser má výstupný výkon 30 – 50-krát vyšší ako lasery v konvenčnej terapii, čo zabezpečí vyššiu účinnosť. Nezáleží pritom na veľkosti ošetrovanej plochy, môže ísť o zápästie, ale aj bedrový kĺb,“ ozrejmil riaditeľ územného spolku. K dispozícii je i oxygenoterapia a postcovidová rehabilitácia s cieľom najmä zlepšiť stav pľúc po náročnom ochorení.

Žene pomohli s pohybom

Okrem toho pracovisko disponuje super indukčným systémom, ktorý pomáha uľaviť od bolesti, podporuje svalovú stimuláciu a relaxáciu. Vhodný je napríklad pre ľudí po cievnej mozgovej príhode, ktorí majú problémy s pohyblivosťou.

„Zatiaľ s ním máme veľmi dobrú skúsenosť, pretože sa nám podarilo pacientke po mozgovej príhode, ktorá mala problémy s pohyblivosťou v dolnej končatine, stimulovať nervovosvalový systém do takej miery, že už priamo na lôžku začala hýbať prstami. Odchádzala od nás s plačom, že po dvoch rokoch opäť cítila nohu a mohla s ňou hýbať,“ prezradil Andrej Barborka.

Odporúčanie od lekára netreba

Pacienti na ošetrenie výmenný lístok od lekára nepotrebujú, sami sa môžu objednať na magnetoterapiu alebo elektroterapiu, ak majú s nimi dobré skúsenosti. „Zriadili sme aj ambulanciu špecialistu v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. Naša doktorka pomôže s diagnostikou, s pacientom odkonzultuje problém a vie určiť, ktorý prístroj bude pre neho najúčinnejší,“ dodal riaditeľ územného spolku.

Ako sa objednať?

Centrum vyšlo v ústrety mnohým, ktorí nemôžu čakať niekedy až hodiny v čakárni. Zariadenie je otvorené každý deň od 6.00 h rána až do 20.00 h večer. Objednávať sa dá aj telefonicky či cez internet na presný termín. Slovenský Červený kríž pracuje na čo najskoršom zazmluvnení pracoviska so zdravotnými poisťovňami. Zatiaľ funguje na plnú  úhradu pacienta.

Foto: mm

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy