Pandémiu využili pozitívne: Svojpomocne zmodernizovali vzhľad školskej reštaurácie

524

Reštaurácia Educa je strediskom praktického vyučovania žiakov Strednej odbornej školy J. A. Baťu v Partizánskom, ktorej zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj. Budúci kuchári a čašníci tu pod odborným vedením nadobúdajú potrebné skúsenosti a zručnosti do svojho povolania.

Educa sa nachádza v budove školy na Námestí SNP, dlhé obdobie fungovala v pôvodných 80-ročných priestoroch. V čase pandémie zostali prázdne, do reštaurácie nezavítali hostia, ale ani samotní študenti, keďže sa museli vzdelávať online. Ako však stredná škola ukázala, aj takéto nepriaznivé podmienky sa dajú využiť na niečo pozitívne.

Nádych Provensálska

Rozhodli sme sa, že počas dištančného vzdelávania zrenovujeme túto miestnosť do nového modernejšieho štýlu, aby sa lepšie cítili žiaci, ale aby sme takto prilákali, keď to bude konečne možné, aj širokú verejnosť. Keďže ide o naozaj kvalitný nábytok a nič mu nie je, stačilo ho premaľovať a vymeniť čalúnenie,“ prezradila nám učiteľa odborných predmetov Zuzana Mošková. Aj steny prešli premenou, okrem nových náterov pribudli aj rôzne tapety, ktoré miesto zútulnili a vytvorili priestor s nádych Provensálska.educa partizánskeeduca partizánske

Prax majú všetky ročníky

O návštevníkov sa starajú budúci čašníci, v kuchyni zase pod vedením učiteľov pripravujú žiaci s odborom kuchár obedy, zaúčajú sa tu pritom všetky ročníky. Aj napriek tomu, že pandemická situácia zatiaľ neumožňuje stravovanie v interiéri, škola sa rozhodla za účasti vedenia mesta slávnostne otvoriť nové priestory. „Chceme takýmto spôsobom našim budúcim zákazníkom a verejnosti predstaviť novú Educu. Veríme, že čoskoro sa k nám vrátia,“ prezradila riaditeľka SOŠ J. A. Baťu Katarína Hartmannová.

Baťovci nevynechali ani deň

Zákazníkmi až do pandémie neboli len stravníci, na Educu nedali dopustiť členovia Klubu Baťovej školy práce v Partizánskom, ktorí si na budovu spomínajú ešte zo svojich školských čias. „Boli to naši stáli zákazníci, každé ráno prišli s novinami, vypýtali si kávu, posedeli, podebatovali, nevynechali ani jeden deň. Dúfajme, že ak sa opatrenia uvoľnia, uvidíme ich tu znova,“ dodala Zuzana Mošková.

educa partizánske

foto: MTP