Partizánčanka Natália Mikulášová sa stala vicemajsterkou sveta v tlaku na lavičke

1425
Natália Mikulášová tlak na lavičke

Litovská metropola Vilnius bola dejiskom majstrovstiev sveta v tlaku na lavičke. Na šampionáte sa predstavila aj sedmička slovenských reprezentantov, ktorí si vybojovali dve zlaté, dve strieborné a tri bronzové medaily. O jeden zo vzácnych kovov slovenskej výpravy sa postarala aj Partizánčanka Natália Mikulášová.

Členka klubu Power Sport Zlatníky štartovala na majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke s podporným dresom (equipped). V kategórii junioriek do 63 kg zviedla s ruskou reprezentantkou Juliou Vasilevovou napínavý súboj o zlato. Lepšie začala zverenkyňa trénera Stanislava Janušku, ktorá v prvom pokuse vytlačila rovných 100 kilogramov.

Naopak, Ruska nezvládla prvý a ani druhý pokus na váhe 115 kg. V druhej sérii však na rovnakej hmotnosti zaváhala aj Mikulášová, ktorej osobný rekord je 117 kg. O všetkom sa tak rozhodlo v posledných pokusoch. Súboj nervov Vasilevová napokon zvládla, keď potlačila činku vážiacu 115 kg, kým Mikulášovej sa to nepodarilo.

Natália Mikulášová

Najväčší adrenalín na súťažnom pódiu

Ak by pokorila túto váhu, stala by sa svetovou šampiónkou ona, keďže od Rusky bola o dva kilogramy ľahšia, čo by bol rozhodujúci faktor. Majsterkou sveta sa však stala Vasilevová a Mikulášová získala striebro.

„Súboj s Ruskou bol napätý viac, ako som očakávala. Bol to pre mňa najväčší adrenalín, aký som kedy na súťažnom pódiu zažila. Všetko záviselo od môjho posledného pokusu a ruskú výpravu som tak až do posledného momentu poriadne vystresovala. (úsmev) Samozrejme, so súperkou sme si nakoniec podali ruky a v rámci športovej solidarity sme si popriali všetko dobré,“ opísala Natália Mikulášová súboj s ruskou reprezentantkou.

Natália Mikulášová

Stres aj úbytok na váhe

Vzápätí sa snažila pomenovať príčiny nevydarených dvoch pokusoch: „Pod môj druhý a tretí pokus sa podpísalo viacero faktorov… Jedným z nich bol určite stres. Navyše, bola som vo veľkom kalorickom deficite, keďže pred šampionátom som podstúpila diétu, pri ktorej som schudla päť kilogramov. Chcela som sa dostať do nižšej váhovej kategórie do 63 kg, kde boli vyššie šance na víťazstvo. Pri silovom športe je to však pre ženu dosť veľký úbytok telesnej hmotnosti. Bolo preto jasné, že sa to odzrkadlí aj na mojom výkone. A potvrdilo sa to, keďže váhu 115 kg, ktorá mi tento rok nerobila žiadny problém, som nedokázala vytlačiť. Okrem toho sme boli všetci po šestnásťhodinovej ceste autom, čo sa taktiež podpísalo na úbytku energií. A v neposlednom rade, na majstrovstvá nemohol s nami cestovať reprezentačný tréner Stanislav Januška, čo bola pre mňa psychická rana, keďže je mojou najväčšou oporou.“

Z premiérového titulu vicemajsterky sveta sa však Natália Mikulášová teší: Aj napriek všetkým okolnostiam, ktoré sa nahromadili, si myslím, že som dopadla slušne a som na striebornú medailu naozaj hrdá. Šampionát bol pre mňa zatiaľ najväčšou výzvou v mojej doterajšej športovej kariére! Intenzívne prípravy sa začali už niekoľko mesiacov pred samotným štartom. Všetko som sa snažila vyšperkovať do dokonalosti, stravu, regeneráciu, tréning…“

Natália Mikulášová

Prvá Partizánčanka s medailou

Stala sa prvou Partizánčankou, ktorá na majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke vybojovala medailu. „Bola to pre mňa veľmi pekná skúsenosť, veľa som sa priučila a na Litvu budem spomínať len v dobrom. Keďže mi už súťažná sezóna skončila, chvíľu si odpočiniem a potom sa pustím do prípravy na budúci ročník. (úsmev) Mám pred sebou ešte celý jeden rok v juniorskej kategórii, počas ktorého chcem opäť predviesť vrcholový výkon v zahraničí, a to niekoľkokrát a na rôznych kontinentoch. Plány sú veľké, viem, čomu sa v príprave vyhnúť, čo zlepšovať a čoho sa držať,“ dodala Natália Mikulášová.

Tohtoročná medailová bilancia mladej Partizánčanky v silových disciplínach je priam excelentná. K dvanástim zlatým medailám, jednému striebru a jednému bronzu z majstrovstiev Slovenska pridala striebornú medailu z majstrovstiev sveta.

Foto: ipf