Paulína Avenová Partizánske

Chodkyňa Paulína Avenová z Partizánskeho splnila dva limity na vrcholné mládežnícke podujatia európskeho rangu. Podarilo sa jej to v rozpätí dvadsiatich dní.

Primárnym cieľom zverenkyne trénera Petra Mečiara bolo splnenie limitu na tohtoročné atletické majstrovstvá Európy do 18 rokov. V predposlednú marcovú nedeľu sa jej to podarilo na Atletickom štadióne v Martine na podujatí Deváteho desiatka. V mimoriadne chladnom a veternom počasí, ktoré sprevádzalo aj sneženie, požadovaný výkon 26 minút na 5000 m prekonala časom 24:47,52 minúty.

Chodkyne splnili limity na ME 18Na chodeckych pretekoch na novom martinskom stadione splnili chodkyne SOG Nitra limity…

Posted by Atletický oddiel ŠK ŠOG Nitra on Sunday, March 21, 2021

 

Európska atletika a Talianska atletická federácia však o pár dní európsky šampionát do 18 rokov z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie zrušili. Rada Európskej atletiky okamžite vyvinula iniciatívu o náhradné miesto majstrovstiev starého kontinentu do 18 rokov. Ich dejiskom malo byť pôvodne od 26. až 29. augusta talianske Rieti. „Samozrejme, je to pre mňa veľké sklamanie, príprave som obetovala naozaj veľmi veľa času. Aj keď si myslím, že ešte existuje nejaká šanca na zmenu dejiska šampionátu, nechcem sa na to príliš spoliehať, aby som potom nebola ešte viac sklamaná,“ reagovala po dozvedení sa jóbovej zvesti Paulína Avenová.

Ďalším cieľom juniorské majstrovstvá Európy

Paulína nerezignovala a následne si spolu s trénerom Petrom Mečiarom vytýčili ďalší cieľ: „Táto správa ma neodradila. Dúfam, že nám ostatné podujatia, ako napríklad majstrovstvá Európy juniorov v Talline, nezrušia. Preto sa idem pokúsiť do Olomouca splniť limit v chôdzi na desať kilometrov.“ Jej prvý atak limitu na tohtoročné juniorské majstrovstvá Európy U20, ktorý je na 10 km dlhej trati stanovený na 52 minút, ešte nevyšiel. V českom meste preslávenom známymi tvarôžkami vo svojej súťažnej premiére na desiatke dosiahla čas rovných 54 minút. „Vôbec mi nesadol deň. Prvý kilometer sa mi išiel dobre, ale od druhého som už o sebe ani nevedela. K limitu som sa svojím výkonom síce moc nepriblížila, ale verím, že na ďalších pretekoch sa mi to už podarí,“ skonštatovala Paulína Avenová po pretekoch 55. ročníka Olomouckej dvadsiatky.

Terézia Kurucová a Paulína Avenová
Terézia Kurucová a Pavlína Avenová (vpravo) po pretekoch 55. ročníka Olomouckej dvadsiatky

Limit padol na druhý pokus

Druhý pokus bol pre šestnásťročnú dorastenku už úspešný. Na pretekoch I. kola Atletickej ligy 2021 v chôdzi Paulína Avenová prekonala limit na juniorský európsky šampionát takmer o dvadsať sekúnd. Na novom tréningovom ovále banskobystrickej Dukly na Štiavničkách zvíťazila v kategórii žien na desiatke v osobnom rekorde 51:40,8 minúty.

„Tempo bolo od začiatku presne nastavené na splnenie limitu a mojou úlohou bolo ho len dodržať. Na začiatku som sa cítila veľmi dobre. Dúfala som, že mi to vydrží až do konca a konečne sa mi podarí pokoriť hranicu päťdesiatdva minút,“ začala s hodnotením pretekov Paulína Avenová, ktorá reprezentuje klub ŠK ŠOG Nitra.

Dnes naša Paulína Avenová 10.000m chôdza (tréner Peter Mečiar) časom 51:40,8 – splnila limit na juniorské Majstrovstvá Európy 👍🏼👍🏼👍🏼

Posted by Atletický oddiel ŠK ŠOG Nitra on Friday, April 23, 2021

V cieli hľadala otca

Na 3000 m jej stopky ukazovali priebežný čas 15:33,9 minúty a na méte 5000 m 25:54,1 minúty. „Posledné kolá ma povzbudzovali všetci ľudia, ktorí boli naokolo. A aj keď som už išla z posledného, dodávalo mi to obrovskú energiu. V cieli som bola od vyčerpania dosť dezorientovaná a vôbec som si neuvedomovala, čo som práve dokázala. Všetci mi začali gratulovať a ja ani nedokážem opísať, akú radosť som prežívala,“ vyznáva svoje pocity Paulína Avenová a pokračuje: „Prvý človek, ktorého som hľadala po tom, čo som sa dokázala postaviť na nohy, bol môj ocino. Poriadne som ho objala a spokojne si vydýchla, že to mám už za sebou. Neskôr mi telefonovala aj mamina, ktorá tam, žiaľ, nemohla s nami byť. A vtedy prišiel ten nával emócií… Priznám sa, slzy som mala na krajíčku. Uvedomila som si, že všetka tá drina a čas, čo som strávila na tréningoch a sústredeniach, stáli za to!“

Druhá v historických tabuľkách

Dosiahnutým časom 51:40,8 minúty sa čerstvá limitárka juniorských majstrovstiev Európy dostala na druhé miesto slovenských historických tabuliek medzi dievčatami do sedemnásť rokov na 10 000 m na dráhe. „Chcem zamakať a pokúsiť sa tento čas ešte vylepšiť. Najbližšie ma však čakajú preteky na päť kilometrov, kde mám rovnako ambície zlepšiť si svoj osobný rekord. Budem pre to robiť všetko, čo je v mojich silách. Uvidíme, čo z toho bude,“ dodala Paulína Avenová. Lepšia od nej je len Zuzana Malíková, ktorá v roku 2000 dosiahla na desiatke čas 48:00,84 minúty. Juniorské atletické majstrovstvá Európy U20 v estónskom Talline sú na programe od 15. do 18. júla.

Foto: FB ŠK ŠOG Nitra, archív P. Avenovej