Partizánske prišlo o takmer pol milióna eur. Dôvodom je COVID-19

503

Ministerstvo financií SR zverejnilo čerstvé štatistiky, ktoré upozorňujú na veľké finančné straty miest a obcí v dôsledku koronakrízy.

Príčinou sú veľké výpadky daní z príjmov fyzických osôb za rok 2020. Ako je jasné z analýzy, Partizánske podľa rezortu financií musí rátať so stratou až 465 059 eur. O čosi horšie sú na tom susedné Topoľčany, kde výpadok predstavuje sumu 596 346 eur. Bánovce nad Bebravou budú musieť riešiť finančnú stratu vo výške 437 614  eur. Známe sú aj sumy, o ktoré prišli obce v našom okrese. Najhoršie sú na tom Bošany (91 981 eur), nasledujú Veľké Uherce (75 081 eur) a Chynorany (54 333 eur).

Strata sa môže ešte zvýšiť

Táto prognóza nie je konečná, celková strata sa môže ešte zvýšiť, ale aj, samozrejme, znížiť. Boli by sme radi, keby sa výsledná čiastka znížila čo najviac, aby bol príjem samosprávy čo najvyšší. Súčasná vláda sa bude snažiť mestám pomôcť vo forme úveru s nulovou úrokovou sadzbou, z ktorého sa neskôr môže stať grant, pokiaľ samospráva pristúpi na reformy, o ktorých zatiaľ ale nič nevieme. Nie sú to úplne ideálne podmienky, no je to pomoc,“ vysvetlil súčasnú situáciu primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Ako dodal, na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 25. augusta, bol predložený materiál, na základe ktorého poslanci odsúhlasili finančnú injekciu vo výške 465-tisíc eur zo strany štátu, zatiaľ definovanú ako úver. Pokiaľ sa nakoniec pôžička nezmení na grant, samospráva musí túto čiastku vrátiť do konca roku 2023.

zdroj: mfsr.sk, foto: redakcia