Paulína Avenová z Partizánskeho je juniorskou vicemajsterkou Slovenska na desiatke

1008
Paulína Avenová Partizánske

Šestnásťročná atlétka Paulína Avenová z Partizánskeho potvrdila výbornú formu aj na majstrovstvách Slovenska v chôdzi v Borskom Mikuláši. Tie sa konali v rámci 52. ročníka najstarších slovenských chodeckých pretekov Záhorácka dvadsiatka.

Kategóriu junioriek na 10 km vyhrala Alžbeta Ragasová z AK Spartak Dubnica nad Váhom v čase 49:13 minúty, ktorým splnila limit na majstrovstvá sveta i majstrovstvá Európy. Na striebornej priečke s časom 50:53 minúty dokráčala do cieľa vekom ešte dorastenka Paulína Avenová, ktorá sa stala vicemajsterkou Slovenska. „Od začiatku pretekov sa mi veľmi dobre šliapalo. Cítila som, že toto je ten deň, kedy na to mám. S časom som veľmi spokojná! Aj keď, možno mohol byť ešte o trochu lepší, keby sme na druhom kilometri nemali také veľké spomalenie,“ zhodnotila svoj chodecký výkon Paulína Avenová.

paulina avenova vicemajsterska slovenska

Opäť zlepšený osobný rekord

Dosiahnutým časom si Paulína Avenová zlepšila osobný rekord na desiatke o 47 sekúnd. Navyše opäť splnila limit (52 minút) na juniorské atletické majstrovstvá Európy U20, ktoré sú na programe od 15. do 18. júla v estónskom Talline. Za limitom na augustové juniorské majstrovstvá sveta v keňskom Nairobi zaostala o 23 sekúnd. Zároveň sa zaradila na šieste miesto v historických slovenských tabuľkách do sedemnásť rokov a na deviate miesto tohtoročných európskych tabuliek v chôdzi dorasteniek na 10 km.

Okrem toho má reprezentantka ŠK ŠOG Nitra s časom 24:47,52 minúty splnený aj limit (26 minút) na 5000 m na majstrovstvá Európy do 18 rokov, ktoré sa od 26. až 29. augusta mali konať v talianskom Rieti. Európska atletika ich však na konci marca z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie zrušila.

Medailistky majstrovstiev Slovenska v chôdzi junioriek na 10 km – zľava: strieborná Paulína Avenová, zlatá Alžbeta Ragasová a bronzová Karin Devaldová

Drží si skvelú formu

V aktuálnej súťažnej sezóne má Paulína Avenová naozaj skvelú fazónu. „Áno, táto sezóna je asi najlepšia a najdôležitejšia, akú som doteraz mala. Určite je to aj tým, že sme tentoraz strávili veľa času na sústredeniach a venovali sme sa aj vylepšovaniu techniky. Tento rok by som si ešte chcela vylepšiť svoj výkon. Možno sa mi to podarí práve na juniorských majstrovstvách Európy,“ vyjadrila prianie Paulína Avenová.

Paulína Avenová po pretekoch v objatí s trénerom Petrom Mečiarom, vľavo jej otec Michal Aven

Pre zverenkyňu trénera Petra Mečiara je striebro z Borského Mikuláša druhým v tomto roku, ktoré získala na juniorských republikových majstrovstvách. Svoju medailovú zbierku zo slovenských mládežníckych šampionátov rozšírila o v poradí ôsmy vzácny kov. Je štvornásobnou majsterkou Slovenska, trikrát získala striebro a raz bronzovú medailu.

Foto: Peter Macko, zdroj videa: Slovenský atletický zväz