Petíciu za zachovanie nemocníc v Partizánskom a Myjave podpísalo 35-tisíc ľudí

106
nemocnica partizanske porodnica

Začiatkom februára župa spustila petičnú akciu za zaradenie Nemocnice s poliklinikou v Myjave a Nemocnice Svet zdravia v Partizánskom do siete nemocníc II. úrovne. Za zachovanie dostupnej ústavnej zdravotnej starostlivosti pre občanov Trenčianskeho kraja sa podpísali desaťtisíce ľudí.

V závere júna riaditelia oboch nemocníc spolu s trenčianskym županom odovzdali petičné hárky na Ministerstve zdravotníctva SR. Podpis odovzdalo až 34 809 ľudí.

Obe nemocnice majú tiež záujem zachovať aktuálne poskytovaný rozsah zdravotnej starostlivosti, čo tlmočili vedeniu ministerstva Elena Štefíková, riaditeľka myjavskej nemocnice, aj Gabriel Krbúšik, riaditeľ nemocnice v Partizánskom. „Pre nás je hlavným argumentom geografická dostupnosť, ktorá bola jednou z podmienok pre tvorbu novej siete nemocníc,“ povedala riaditeľka myjavskej nemocnice s tým, že už v súčasnosti majú obyvatelia Trenčianskeho samosprávneho kraja problém s dostupnosťou akútnej zdravotnej starostlivosti predovšetkým v tých regiónoch, kde boli zrušené menšie nemocnice.

Noví lekári neprídu

Ďalším argumentom je kapacitná priepustnosť nemocníc v kraji, ktoré zostanú zaradené v II. a III. úrovni, ale tiež negatívny demografický vývoj. Riaditeľ nemocnice v Partizánskom poukázal na skutočnosť, že lekári nebudú mať záujem pracovať v nemocniciach I. úrovne a bude problematické zabezpečiť personál do nemocníc určených pre následnú starostlivosť. „Obávam sa, že dožijú tí lekári, ktorí tu pracujú a noví k nám nebudú prichádzať,“ povedal Gabriel Krbúšik.

Zástupcovia ministerstva si argumenty vypočuli a so žiadosťami sa budú zaoberať, pričom ich budú vyhodnocovať na základe aktuálnych parametrov.

Zdroj: TSK, foto: mm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.