Po výbuchu objavili laboratórium

1342
Foto: Juraj Benada

V sobotu 1. júna popoludní si Partizánčania všimli hustý dym valiaci sa z jedného zo skladov pri záhradkárskej osade Pod Salašom. Prvé informácie hovorili o tom, že požiar bol spôsobený výbuchom nebezpečných látok. Podľa našich informácií mala v sklade, ktorý si prenajímali Poliaci, prebiehať výroba látky známej pod názvom 3-CMC. Tá má podobné zloženie ako syntetické drogy a jej výskyt je najvýraznejší práve v Poľsku.

Hasiči po príchode na miesto výbuch potvrdili. „Na mieste sme zistili, že po výbuchu bola poškodená strecha a zachvátil ju požiar. Budova mala rozmery 40×20 metrov a už približne tretina strechy bola v plameňoch,“ ozrejmil riaditeľ OR HaZZ v Partizánskom Rastislav Balogh. Pri zásahu okrem hasičov z Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou pomáhali aj dobrovoľní hasiči zo Skačian a Bystričian. „Hasebné práce trvali od štvrtej hodiny do takmer siedmej hodiny večer. Tieto hasebné práce boli veľmi náročné, pretože hasiči už po prvých informáciách, že sa tam nachádzajú nejaké nebezpečné látky, museli byť veľmi opatrní,“ priblížil Balogh. Práve kvôli nebezpečným látkam bola budova dva dni po požiari plná policajtov a prišli aj experti z chemického laboratória. V sklade sa totiž podľa našich informácií vyrábala látka 3-CMC, ktorá je v Poľsku veľmi populárnou drogou. „Vo všetkých fázach je to len čisto chémia, čiže sa tam zmiešavajú rôzne chemické látky, ktoré sú omnoho škodlivejšie ako pervitín,“ vysvetlil odborník na drogové závislosti Marián Daubner. Kým však v Poľsku a ďalších krajinách je táto látka už vnímaná ako droga a jej výroba a prechovávanie sú trestné, na Slovensku to tak zatiaľ nie je. „Poliaci k nám chodia nielen teraz, chodili aj predtým, varili to tu, varia to a budú variť, pokiaľ sa štát nespamätá a nespraví to, čo je všade v Európe a vo svete, že je to zakázaná látka a zakázaná droga,“ dodal Daubner. Vďaka medzere v zákone sa tak páchatelia pravdepodobne vyhnú aj obvineniu z výroby omamných a psychotropných látok. „Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Daná vec je v štádiu vyšetrovania,“ povedal redakcii hovorca KR PZ v Trenčíne Pavol Kudlička.

Prípad z Partizánskeho však nebol na Slovensku ani zďaleka prvým. Aj to je dôvod, prečo sa chystá zmena legislatívy, ktorá klepne po prstom vynaliezavým „varičom“ drog. „Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu  zákona č. 139/1998 Z. z.  o  omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch  aj na základe podnetu ministerstva vnútra a z dôvodu možnosti vážneho poškodenia zdravia, keďže ide o vysoko nebezpečné neurotoxíny. Urýchlene reagujeme a navrhujeme zaradiť látky 3-CMC a 4-CMC medzi kontrolované psychotropné látky I. skupiny do prílohy č. 1 uvedeného zákona,“ potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Novinárčine sa chcela venovať už od základnej školy a vždy ju to ťahalo k písaniu. V Tempe pracuje od januára 2017. Najradšej má témy, v ktorých je nejaký háčik, ale ako si práca v malej redakcii vyžaduje, s výnimkou športu sa snaží byť doma vo všetkom.