Požiar v Bošanoch či povodne v Klátovej: NAJ zo zásahov hasičov v Trenčianskom kraji v roku 2021

311
požiar vyrobnej haly bošany

Tradične s novým rokom prichádzajú rôzne štatistiky v súvislosti s rokom predtým. Tentokrát vám prinášame najzaujímavejšie zásahy a udalosti hasičov v Trenčianskom kraji. Viacero z nich sa udialo aj v okrese Partizánske.

  • Požiare s najvyššou škodou v Trenčianskom kraji: Dňa 17. apríla bol ohlásený požiar drevenice v obci Malé Košecké Podhradie v okrese Ilava. Výška škody bola vyčíslená na približne 150-tisíc eur. Uchránené hodnoty pri tejto udalosti predstavovali okolo 70 000 eur. K požiaru s rovnakou odhadovanou výškou škody, teda 150-tisíc eur došlo aj 28. októbra, kedy hasiči zasahovali pri požiari neskororenesančného kaštieľa, ktorý bol využívaný ako rodinný dom. Udalosť sa stala v obci Dolný Lieskov v okrese Považská Bystrica. Uchránené hodnoty pri tomto požiari boli vyčíslené na 100 000 eur.
  • Požiar s najviac uchránenými hodnotami: bol dňa 24. februára. Išlo o požiar technologického zariadenia v areáli súkromnej spoločnosti v obci Horné Naštice v okrese Bánovce nad Bebravou. Uchránené hodnoty boli vyčíslené vo výške zhruba milión eur.
  • Naj zásah: požiar strechy výrobnej haly súkromnej spoločnosti v obci Bošany v okrese Partizánske, ku ktorému došlo 14. júla. Na záchranných a likvidačných prácach sa zúčastnilo 26 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z 5 jednotiek HaZZ (HS v Partizánskom, Bánovciach nad Bebravou, Prievidzi, Trenčíne a Topoľčanoch), ktorým asistovalo 7 členov DHZO z 2 jednotiek DHZO (DHZO Bošany a Klátova Nová Ves). Pri zásahu bolo použitých 32 000 litrov vody na hasenie požiaru. Predbežná škoda bola vyčíslená na 50-tisíc eur a uchránené hodnoty predstavovali sumu 300 000 eur.

Viac sa dočítate: Zasahovalo viac ako 30 hasičov: V Bošanoch horela výrobná hala!

  • Najväčší počet nasadenej techniky na jednom zásahu: dňa 28. októbra pri požiari neskororenesančného kaštieľa, ktorý bol využívaný ako rodinný dom. Udalosť sa stala v obci Dolný Lieskov – časť Tŕstie v okrese Považská Bystrica. Pri udalosti bolo nasadených spolu 10 vozidiel Hasičského a záchranného zboru a 5 ks techniky DHZO.
  • Najdlhšie trvajúci zásah v Trenčianskom kraji: 18. mája. Išlo o technický zásah – odčerpávanie vody zo zatopených pivníc a záhrad rodinných domov v obci Klátova Nová Ves v okrese Partizánske. Zásah trval 12 hodín a 27 minút.

Viac sa dočítate: VIDEO: Veľká voda úradovala

  • Najviac použitého hasiva a hasebných prúdov na likvidáciu požiaru: 28. októbra pri požiari kaštieľa v obci Dolný Lieskov. Pri likvidácii požiaru príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia DHZO nasadili 6 hasebných prúdov a použili spolu 250 000 litrov vody.
  • Najviac ohlásených udalostí na operačné stredisko KR HaZZ v Trenčíne: 1. augusta (v čase od 6.00 h 1. júla do 6.00 h 2. júla), a to 27 hlásení. Z celkového počtu bolo 21 súvisiacich s poveternostnou situáciou a 6 hlásení bolo k udalostiam iného charakteru.
  • Požiar s najväčšou plochou: augusta bol nahlásený požiar obilia v katastri obce Kostolná-Zárečie v okrese Trenčín. Išlo o požiar, ktorý zasiahol plochu 30 000 m2.
  • Počet požiarov podľa dni v týždni: najčastejšie horelo v Trenčianskom kraji v sobotu, a to celkom 120-krát. Naopak, najmenej požiarov bolo počas minulého roka zaznamenaných v stredu – 92.

Zdroj: KR HaZZ Trenčín, foto: FB HaZZ

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.