Pozor na dážď a povodne: Meteorológovia vydali pre náš región viaceré výstrahy

1159

Štart do nového týždňa v našom regióne sprevádzala búrka a silný lejak.  Nepríjemné počasie však ešte nekončí, SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa.

Ako upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v okrese Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza sa ojedinele očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 40 – 60 mm, pričom väčšina zrážok spadne v priebehu 6 až 12 hodín v rámci platnosti výstrahy. Vyskytnúť sa môžu aj búrky, ktoré budú ojedinele sprevádzané intenzívnymi krátkodobými lejakmi s úhrnmi aj viac ako 20 mm za hodinu.

„Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ informuje SHMÚ na svojom webe. Výstraha 2. stupňa pred dažďom platí až do 9. septembra do 14.00 hod.

Veľké množstvo zrážok však vytvára aj riziko povodní.  „Vzhľadom na spadnuté a ďalšie predpokladané zrážky v povodí hornej Nitry očakávame v hornom úseku toku Nitry a na jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín s možnosťou prekročenia stupňov povodňovej aktivity,“ upozorňuje SHMÚ. Výstraha prvého stupňa zatiaľ platí pre okres Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Vývoj hydrologickej situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.

foto: ilustračné, pixabay