Práce na kompostárni v Partizánskom sa blížia do finále: Dovážajú posledné stroje

89
kompostáreň, areál bývalých závodov, bubnové sito

Po stavebnej stránke je kompostáreň v areáli bývalých závodov dokončená. Na spustenie však stále čaká. V objekte bol v uplynulých dňoch osadený najdôležitejší stroj, a to drvič biologicky rozložiteľných odpadov v hodnote približne 100-tisíc eur.

Aktuálny stav prác si prišiel pozrieť primátor spolu so svojimi spolupracovníkmi z mestského úradu v rámci kontrolného dňa v piatok 26. apríla. „Dovážame posledné stroje. Dodali nám aj dôležité bubnové sito v hodnote približne 60-tisíc eur, na ktorom sa bude hotový produkt – kompost preosievať. Všetko, čo cez sito prepadne, už bude vhodné na expedíciu. Väčšia frakcia, ktorá cezeň neprejde, sa bude dávať späť do kompostovacích boxov a využije sa ako štartér pre ďalšie kompostovanie,“ ozrejmil Igor Fábry z oddelenia životného prostredia a dopravy Mestského úradu (MsÚ) v Partizánskom počas kontrolného dňa.

drvič kuchynských odpadov, kompostáreň
Drvič kuchynských odpadov v hodnote približne 100-tisíc eur

V súčasnosti riešia elektronické zabezpečenie objektu, vybavenie kancelárie správcu s počítačom a softvérom pre cestnú váhu a prenos dát cez internetové pripojenie. „V apríli boli dovezené aj štyri kontajnery s prevedením abroll, čo znamená, že jednu stenu majú s otváracími dverami. Dva sú desaťkubíkové a zvyšné s objemom 15 kubíkov. Stáli viac ako 20-tisíc eur. Budú slúžiť na triedený, hlavne zelený odpad, ktorý sa bude navážať do kompostárne,“ doplnil Igor Fábry.

Infraštruktúra pre cyklistov

Stavebný ruch sa naplno rozbehol aj v priemyselnom parku v Malých Bieliciach. Dôvodom je výstavba nového cyklochodníka, ktorý bude nepriamym pokračovaním cyklochodníka popri rieke Nitre, ktorý sa končí pri pumptracku. „Práce postupujú podľa harmonogramu s tým, že približne týždeň boli pozastavené, pretože akonáhle napršalo a terén bol rozbahnený, nemohli sa tu pohybovať žiadne mechanizmy,“ vysvetlil primátor Jozef Božik. Jeho budovanie je rozdelené do dvoch etáp. Prvý úsek sa začína z Kúpeľnej ulice v Malých Bieliciach až po objekt firmy Conti. Jeho dĺžka predstavuje 450 metrov. V rámci druhej etapy vznikne 150 metrov dlhý cyklochodník. Projekt spolufinancuje Nadácia Velux, ktorej podmienkou bolo vybudovanie dvoch oddychových zón.

budovanie nového cyklochodníka, priemyselný park M. Bielice
Prvá etapa cyklochodníka by mala byť hotová počas letných prázdnin

V uplynulom období bol vytvorený aj spojovací chodník medzi cyklochodníkom popri rieke Nitre a korčuliarskou dráhou v Malých Bieliciach. Povrch tvorí zámková dlažba. Má dĺžku 20 metrov a široký je dva metre. „Na prepojenie bola použitá dlažba, ktorá sa rozoberala z chodníka pri Veluxe. Okraje chodníka sú lemované oceľovým pásom, ktorý je zabudovaný priamo do zeme,“ opísal referent dopravy MsÚ v Partizánskom Peter Minárik.

V lokalite pribudne ešte jeden krátky úsek. „Najmä tí, ktorí schádzajú z pumptracku a chcú sa dostať priamo na cyklochodník, prechádzajú časťou, ktorá nie je spevnená. Dohodli sme sa, že ešte jeden krátky úsek urobíme, aby tí, ktorí idú napríklad do práce do priemyselného parku a využívajú cyklochodník, alebo smerujú do kúpeľov či na letisko, išli smerom na korčuliarsku dráhu. Pre tých, ktorí potrebujú ísť priamo na pumptrack, keďže tam je vstup trochu ďalej, vybudujeme prepojenie,“ ozrejmil primátor Jozef Božik počas kontrolného dňa.

Terén pod bývalou 205 musia upraviť

Pracovná skupina zamierila aj na Nábrežnú ulicu, konkrétne na miesto, kde ešte pred pár mesiacmi stál bytový dom číslo 205. „V zmysle posledného vyjadrenia elektrární ešte musíme odstrániť elektrickú prípojku a elektrické skrine. Daná záležitosť je momentálne v štádiu riešenia. Následne sa odstráni chodník,“ uviedol Peter Ridzik z referátu projektového riadenia MsÚ v Partizánskom. Nasledovať budú terénne úpravy, výsadba v lokalite neprebehne.

priestor, kde stála bytovka číslo 205

Rekonštrukciu si vyžiadalo aj schodisko vedúce na hrádzu rieky Nitry na Škultétyho ulici. „Tým, že prebiehala výstavba cyklochodníka, tak sa hrádza zvýšila o desať, niekde o 15 centimetrov. Existujúce schody vedúce na cyklochodník už nevyhovovali, lebo vrchné dva, tri stupne boli vyššie ako tie ostatné,“ vysvetlil Igor Fábry. Schody sa nanovo zabetónovali a všetky stupne sú rovnaké. Osadené je aj nové zábradlie. Vlani bolo zrekonštruovaných päť schodísk na Riečnej ulici.

Foto: mš, kch

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.