kaštiel brodzany rekonštrukcia

Brodziansky kaštieľ, v ktorom sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina, dostane novú fasádu. O tom, či sanácia základov a obvodového muriva proti vlhkosti na vonkajších i vnútorných stenách budovy budú dôvodom na uzatvorenie objektu pre verejnosť, sa rozhodne v najbližších týždňoch.

Obyvatelia Brodzian sa však už teraz môžu tešiť, že koncom novembra uvidia svoj kaštieľ, ktorý je v správe Slovenskej národnej knižnice, aj v novom šate. „Financie sme na to mali vyčlenené už v minuloročnom rozpočte, avšak z dôvodu vzniku pandémie COVID-19 sme akciu presunuli na tento rok. Verím, že sa práce podarí zrealizovať tak, aby sa obmedzenia dotkli čo najmenšieho počtu návštevníkov. V druhom polroku plánujeme opraviť strechu a položiť novú strešnú krytinu aj na Friesenhofovej knižnici. To však nijako neovplyvní plánované podujatia ani návštevu múzea,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice Katarína Krištofová.

kastiel brodzany rekonstrukcia

kastiel brodzany rekonstrukcia

Súčasťou sú aj reštaurátorské práce

Sanácia základov a obvodového muriva je nevyhnutná kvôli dlhodobému vlhnutiu konštrukcie a bude sa robiť až do výšky štyroch metrov od úrovne terénu. Neodborné ošetrenie múrov v 80. rokoch minulého storočia, kedy kaštieľ prešiel poslednou výraznou rekonštrukciou, spôsobilo vzlínanie vlhkosti a následnú degradáciu omietok zasolením.

Problém znásobovali aj dobudované toalety v suteréne objektu a záhradná terasa. Tie budú so súhlasom Krajského pamiatkového úradu Trenčín zbúrané a odstránené. Návštevníci sa však nemusia obávať, nové toalety (aj pre imobilných návštevníkov) boli v areáli kaštieľa vybudované v roku 2019.

Zábery z búrania terasy:

kastiel brodzany rekonstrukcia

kastiel brodzany rekonstrukcia

Rekonštrukčné práce sa začali koncom apríla. V okolí budovy múzea pribudlo lešenie a začalo sa s osekávaním vnútorných a vonkajších omietok. Pozdĺž základov sa následne osadí drenážny systém, ktorý bude odvádzať vlhkosť, súbežne budú realizované aj reštaurátorské práce – a to najmä na kamenných portáloch v interiéri a v strielňach.

Po dôkladnom preschnutí sa to zakonzervuje fasádou, ktorú zavŕši nový farebný náter celej budovy. Rekonštrukcia v hodnote zhruba 170-tisíc eur by mala byť hotová do konca novembra tohto roku.

Video z prvých rekonštrukčných prác:

Zdroj: TS Slovenskej národnej knižnice, foto: L. Hačko, mš, video: L. Hačko