Rozhodli sa darovať to najvzácnejšie: Odberu krvi sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí

304
kvapka krvi pre ukrajinu partizanske

Situácia u našich susedov si už vyžiadala mnoho obetí. Ľudia po celom Slovensku prejavujú spolupatričnosť, organizujú sa rôzne humanitárne zbierky. V Partizánskom sa rozhodli pomôcť aj inak.

V Klube spoločenských organizácií sa v stredu 9. marca konalo podujatie s názvom Kvapka krvi pre Ukrajinu. Iniciátorom prvotnej myšlienky bol poslanec TSK a MsZ v Partizánskom Erich Dvonč. „Chodím darovať krv pravidelne, myslím si, že je to duchaplná a úctyhodná činnosť. Cieľom je pomôcť ľuďom na Ukrajine takýmto spôsobom, nielen zbierkami, peniazmi, ale aj tým najcennejším, a tým je ľudská krv,“ priblížil Erich Dvonč.

Záujem bol veľký

Primátor Jozef Božik preto oslovil Jozefa Antla, predsedu Klubu darcov krvi PC-Šípok. „Ten sa spojil s Národnou transfúznou službou. Pôvodne bol termín plánovaný v druhej polovici marca, nakoniec sa ale podarilo vybaviť hneď 9. marec,“ ozrejmil primátor. Odber bol podľa slov Jozefa Antla síce zorganizovaný narýchlo, ale všetko sa nakoniec podarilo zabezpečiť. Darovať krv prišlo 53 ľudí, z toho 14 bolo prvodarcov.

„Oslovili sme aj mladších. Starších musím ospravedlniť, pretože viacerí už majú odbery v tomto čase za sebou, takže sa tohto termínu nemohli zúčastniť,“ objasnil Jozef Antl.

V marci ešte jeden odber

Mobilné výjazdy sa nemohli kvôli pandémii uskutočňovať. Národná transfúzna služba SR v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou opäť obnovila ich činnosť len 28. februára. V Partizánskom sa najbližší odber uskutoční už v utorok 22. marca v Centre voľného času od 8.00 do 11.00 h. „Keď sa dokážeme spolu postaviť na stranu dobra a pomoci, tak dokážeme poraziť aj zlo, ktoré sa teraz deje u našich susedov na Ukrajine. Všetkým zúčastneným srdečne ďakujem za kvapku pre život,“ dodal Jozef Antl.

Foto: mm

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.