Textilný a odevný priemysel predstavujú jeden z najviac znečisťujúcich priemyslov na svete. V súčasnosti ale existuje viacero spôsobov, vďaka ktorým vieme našu planétu šetriť. Nielen ju, ale aj naše peniaze.
Módna návrhárka Veronika Habalová pochádzajúca z Partizánskeho vytvára módu, ktorá životné prostredie neničí. Naopak, pomáha mu.
Ako sa zrodila vaša vášeň pre módu?
Vášeň pre módu som zdedila po ocinovi, ktorý bol návrhárom obuvi. Odmalička ma jeho práca fascinovala, tiež som rada kreslila, takže výber povolania bol pre mňa skôr inštinktívny.
Študovali ste návrhárstvo obuvi a odevov v Poľsku. Prečo ste sa rozhodli ísť študovať práve tam?
Skončila som SPŠ v Partizánskom ako návrhár obuvi. Chcela som ísť tento odbor študovať ďalej, ale na Slovensku to nie je možné. O UTH Radom som vedela už dlhšie, ale viac som o tejto škole nepremýšľala. Raz pri návšteve sa ma jej bývalý absolvent spýtal, či tam nechcem študovať. Dlho som neváhala a podala som si prihlášku na talentové skúšky. Do mesiaca som už bývala v Poľsku.
Máte vlastnú značku. Akou cestou ste museli prejsť, aby vznikla? Kde sa to celé začalo?
Tento nápad bol skôr celoživotnou túžbou, brala som to automaticky, ako progres akejkoľvek tvorby. Roky som pracovala ako návrhárka obuvi, ale oblečenie bolo to, čo ma bavilo oveľa viac. Vytvoriť si značku nie je náročné, no udržať a rozvíjať ju, to teda áno. Chce to neustálu prácu bez ohľadu na víkendy, sebavzdelávanie a veľmi veľa školení.
Skvelý tím Adam zubný lekár taktiež nosí plášte a čapice Lea Habal😍Pridáte sa k nim❓ Na výber máte 8 farieb‼️❤️…
Posted by LEA HABAL on Wednesday, May 6, 2020
Súčasťou vašej práce je aj upcyklácia. Mohli by ste našim čitateľom priblížiť, o čo ide, a tiež akú konkrétnu podobu jej dávate vy?
Upcyklácia je druhotné využitie nepotrebného materiálu. Je to výroba niečoho nového zo starých vecí určených na vyhodenie. Rozdiel medzi recykláciou a upcykláciou je ten, že pri recyklácii produkt stráca na kvalite a upcykláciou na kvalite získava. Ja využívam obrázky zo starých detských tričiek a prerábam ich na tričká pre dospelých. Na farebnú časť tričiek používam nosené bavlnené tričká.
Upcyklácia je v súčasnosti rozšírená, ale stále nie dostatočne. Ako ste sa k nej prvýkrát dostali vy?
O upcyklácii viem dlhšie, ale do svojej výroby som ju zapojila, keď môj kamarát Adam potreboval vyrobiť uniformu do detskej zubnej ambulancie. Chcel použiť nosené tričká zo second handu. Ja som do nich časom vložila nápad s obrázkami, a tak je už vo viacerých ambulanciách vidieť doktora so Supermanom na tričku alebo zdravotnú sestru oblečenú v Hello Kitty. Strach z bieleho plášťa u malých pacientov tým pádom nemá veľkú šancu.
Pôsobíte vo viacerých projektoch. Vaším zákazníkom je napríklad zubná ambulancia, ale navrhovali ste aj topánky pre barefootovú značku. Ako by ste opísali tieto spolupráce?
Ako spomínam vyššie, Adam, zubný lekár, bol môj prvý klient pod vlastnou značkou, ale časom je tých ambulancií čoraz viac. S barefoot značkou som začala spolupracovať pred tromi rokmi, keď značka nebola ešte oficiálne na svete. Je to pre mňa od začiatku veľmi zaujímavá skúsenosť, nakoľko som toho o barefoot obuvi nevedela veľa. So zakladateľkou Miou sme si hneď sadli a časom sa z nás stali kamarátky. Navrhujem pre nich dodnes a je to jediná obuvnícka firma, ktorú som si ponechala po založení mojej značky.
Navrhujete a šijete svadobné šaty, business kostýmy, spoločenské šaty. Okrem toho sa venujete aj maľovaniu a kresleniu. Čo z toho vás baví najviac?
Každé z toho má niečo do seba. Väčšinou nerobím všetko naraz, takže tieto zmeny sú veľmi osviežujúce. Avšak, maľovanie je pre mňa srdcová záležitosť a skôr ho beriem ako relax, nie ako cestu k zárobku. Celkovo ma však teší, keď niekoho moja tvorba dokáže potešiť.
Ako vnímate súčasný módny priemysel?
Je to extrémne rýchly postup. Dávnejšie boli kolekcie oblečenia delené na sezóny. V obchodoch sme videli novú kolekciu dvakrát do roka. Teraz je to každý týždeň. Momentálne je veľa značiek, s ktorými nie som stotožnená. Chýba mi v nich elegancia, šmrnc, ale nakoľko vidím toto oblečenie nosiť ľudí, tak splnilo svoj účel. Našlo si svojho zákazníka, čo je veľmi fajn, lebo každý si nájde to „svoje”. Na Slovensku máme veľmi veľa kvalitných značiek, ktoré ponúkajú módu na svetovej úrovni a vnímam, že ľudia majú radi veci vyrobené doma.
Čo by ste poradili ľuďom, ako sa v móde správať viac ekologicky a zodpovedne? Či a prečo sa oplatí investovať do drahších kúskov ako do fast fashion?
Fast fashion je krátkodobá kúpa, nie je to výrobok, na ktorý je použitý kvalitný materiál, takže aj trvácnosť nie je taká dlhodobá. Drahšie oblečenie síce nie vždy dokáže zaručiť kvalitu, ale konzument sa už len z princípu správa k drahému kúsku vo svojom šatníku lepšie ako k oblečeniu za pár eur. Je tiež pochopiteľné, že si veľa ľudí nemôže dovoliť kúpiť drahé oblečenie, takže skvelá alternatíva je nákup oblečenia v second hande. Čoraz viac populárny je SWAP – je to niečo ako trh, kde si ľudia nenosené oblečenie vymenia. Ak pri upratovaní zistíte, že už tie veci nepotrebujete, nekúpite si hneď nové, ale vymeníte si ho za oblečenie, ktoré vyradil niekto iný.
Ako vyzerá váš šatník? Kapsulový, striedmy alebo si kúpite aj niečo, čo nie je eko?
Samozrejme, mám veci, ktoré nie sú eko. Občas, ako každá žena, neodolám a siahnem po fast fashion, ale už je to minimálne. Čoraz viac sa snažím oblečenie kupovať v second hande alebo vymieňať na SWAP-e. Vnímam, že ak sa mi niečo veľmi páči, nezháňam to v obchode alebo na internete, ale vytvorím si daný kúsok sama, a tým aj prezentujem svoju značku.
Podľa individuálnych požiadaviek vyrábate aj tričká s ručne maľovaným motívom. Ako celý proces prebieha?
Občas sa stane, že niekto chce tričko s obrázkom, ktorý nemám, alebo chce personalizovaný darček. V tom prípade s klientom pohľadáme vhodný motív alebo dostane odo mňa návrh na obrázok. Po schválení doladím farby z použitých tričiek, aby aj naďalej bola časť trička z použitého materiálu. Všetky balím do vreciek, ktoré vyrábam zo záclon. Dajú sa neskôr použiť pri nákupe potravín namiesto mikroténových vreciek.
Čo pre vás znamená upcyklácia?
Upcycling je pre mňa na našej vyčerpateľnej planéte nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie a materiálu. Preto každá farebná časť trička už raz svojho majiteľa mala a touto formou dostáva nový a hlavne veselý domov.
Katarína Chrenková, foto: archív Veroniky Habalovej, Facebook, Instagram