Rýchla lekárska pomoc by sa mala stať v Partizánskom realitou

365

Systém poskytovania záchrannej zdravotnej pomoci by sa mal v Partizánskom v priebehu nasledujúcich rokov skvalitniť. Do regiónu by sa mala vrátiť rýchla lekárska pomoc.

V súčasnosti v okrese Partizánske fungujú sanitky tzv. rýchlej zdravotnej pomoci, sú teda bez lekára. Situácia by sa mala podľa najnovších informácií zmeniť. Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo opatrenie k rozmiestneniu ambulancií rýchlej zdravotnej pomoci. „Od roku 2014 sa snažíme získať do nášho mesta aj rýchlu lekársku pomoc a momentálne sa nám to pre rok 2025 podarilo,“ skonštatoval primátor mesta Jozef Božik.

Stanica v nemocnici

Nepribudnú len vozidlá s lekárom, ale dokonca aj nová stanica pre obe služby. Podľa plánov sa na to využije nezastavaný priestor oproti detskému oddeleniu v areáli miestnej nemocnice. „V zozname je uvedený kataster obce Malé Kršteňany, ale ide o pozemky, ktoré vlastníme,“ pokračoval primátor. Rýchla zdravotná pomoc v súčasnosti sídli v mestskej časti Veľké Bielice. Podľa riaditeľa nemocnice v Partizánskom Gabriela Krbúšika by tento plán priniesol pozitívnu zmenu do regiónu. „Blízkosť takejto stanice nás teší, lebo úzky kontakt prináša viaceré výhody. Spolupráca by získala potrebný štandard,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice.

Lekár z Novák či Bánoviec

V súčasnosti rýchla zdravotná pomoc v okrese funguje tak, že k chorému alebo zranenému je najskôr vyslaná jednotka rýchlej zdravotnej pomoci. Ak je potrebné, následne sa k prípadu privoláva záchranka s lekárom. Momentálne sú takéto jednotky vysielané napríklad z Novák alebo Bánoviec nad Bebravou. To, či je potrebný lekár pri zásahu, určuje konkrétna situácia. „Pokiaľ pacient zlyháva a je treba rýchlo konať, tak je, samozrejme, lepšie keď je pri ňom lekár,“ vysvetlil Gabriel Krbúšik. Vybudovanie novej stanice pre obe služby bude financovaná z prostriedkov Plánu obnovy SR.

(kj), foto: ilustračné freepik

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.