Schválili reformu súdnictva: Okresné súdy v Partizánskom i Bánovciach zaniknú

1258
okresný sud partizanske
Zdroj: mm

Súdny systém na Slovensku čakajú veľké zmeny. Poslanci Národnej rady SR v stredu 27. apríla ústavnou väčšinou definitívne odobrili reformu súdnej mapy, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Za kľúčovú pri reforme považujem špecializáciu sudcov. Aby ľudia mali rýchlejšie, kvalitnejšie a zrozumiteľnejšie súdne rozhodnutia a aby sa vytvoril reálny priestor pre náhodný výber sudcov. Osobitne s ohľadom na všetko, s čím sa v justícii teraz boríme a na akej úrovni nedôveryhodnosti je, považujem za dôležité, aby ten systém bol nastavený tak, aby nekalým praktikám na súdoch ani nedával priestor,“ uviedla ministerka po hlasovaní.

Vzniknú mestské súdy

Od budúceho roka na Slovensku vzniknú samostatné správne súdy v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. V zmysle schváleného návrhu sa vytvoria aj tzv. mestské súdy, jeden v Košiciach a 4 v hlavnom meste. Počet krajských súdov sa nemení.

Významné zmeny sa dotknú fungovania okresných súdov. Po novom ich bude 36 (z pôvodných 54) a ich obvodov bude 33, a to vrátane štyroch mestských súdov v Bratislave s tým istým obvodom. Ako argumentoval rezort, zväčšenie súdnych obvodov je dôležité pre špecializáciu sudcov, a tým pádom aj pre rýchlejšie rozhodnutia pre ľudí.

Ako reforma ovplyvní región?

V rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja zostanú len dva okresné súdy, a to v Prievidzi a Trenčíne, čo je najmenej spomedzi ostatných krajov na Slovensku.Výkon súdnictva prechádza od januára 2023 z Okresného súdu Bánovce nad Bebravou a Okresného súdu Partizánske na Okresný súd Prievidza,“ uvádza sa v novele zákona.

V Partizánskom, Bánovciach či napríklad Považskej Bystrici po novom tak z okresných súdov zostanú len regionálne pracoviská prislúchajúcich okresných súdov, aká je ich budúcnosť, je však pre absenciu presného vymedzenia tohto pojmu nejasné.

So zmenami nesúhlasia

Nová súdna mapa je súčasťou reforiem podporených z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti spravodlivosti, jej schválenie bolo kľúčové pre budúce čerpanie eurofondov. Tento argument je však podľa vedenia Partizánskeho sporný. „Ide iba o čisto politické rozhodnutie, podmienku, že získame európske peniaze až po reforme, nám nedala Európska komisia, ale stanovila si ju samotná vláda, aby sa k niečomu motivovali. Vyhrali však politické záujmy koaličných poslancov. Sudcovia zatiaľ v budove ostávajú, avšak, ak sa ministerka jedného rána zobudí a rozhodne sa, že toto pracovisko zruší, nebude na to potrebovať súhlas parlamentu, postačí len jej podpis,“ zhodnotil výsledky súdnej reformy primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že samospráva bude pri nástupe novej vlády bojovať za jeho obnovenie.

„Nemôžem sa ubrániť pocitu, že nová súdna mapa kopíruje mestá, z ktorých pochádzajú vládni poslanci. Títo si vybojovali pre svoje rodiská sídla súdov. Spokojní môžu byť napríklad v 15-tisícovom mestečku Stará Ľubovňa, odkiaľ pochádza šéf poslaneckého klubu z vládnej strany OĽANO. Ostatné okresy, napríklad aj okres Partizánske spoločne so susednými Bánovcami nad Bebravou, žiaľ, vládneho poslanca v súčasnosti nemajú,“ uviedol poslanec MsZ v Partizánskom i TSK Tomáš Merašický.

Zdroj: MS SR, foto: mm