Situácia v kraji je vážna: Nemocnica v Partizánskom posilňuje lôžka pre COVID pacientov

1442

V našom regióne je aktuálny stav v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu vážny. Prispôsobiť sa musí aj partizánska nemocnica.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v kraji sprísňujú opatrenia, a to nad rámec tých celoslovenských.

Nové opatrenia platia od soboty 19. decembra 2020 až do odvolania (minimálne do 10. januára 2021), pre 7 z 9 okresov Trenčianskeho kraja – okrem okresov Prievidza a Partizánske. “Zakázaný bude predaj alkoholických nápojov na priamu konzumáciu, konanie bohoslužieb, organizovanie hromadných podujatí aj s menším počtom účastníkov ako 6,” uviedla regionálna hygienička Ľudmila Bučková počas tlačového briefingu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v piatok 18. decembra.

Predseda TSK Jaroslav Baška informoval, že do systému hospodárskej mobilizácie v polovici decembra rezort zdravotníctva zaradil 2 nemocnice v kraji – v Handlovej a Novom Meste nad Váhom, s celkovou kapacitou 100 lôžok.

Počet lôžok sa zvýšil

V tejto súvislosti sme oslovili poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Svet zdravia, ktorému patrí okrem iných aj nemocnica v Partizánskom. Ako nás informoval Tomáš Kráľ, hovorca siete polikliník a nemocníc Svet zdravia, partizánska nemocnica posilnila svoju kapacitu pre COVID pacientov.

“V súčasnosti disponuje 51 lôžkami, z toho 5 je s umelou pľúcnou ventiláciou. Aktuálne je hospitalizovaných 24 COVID pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Nemocnica súčasne zabezpečuje akútnu zdravotnú starostlivosť aj pre pacientov s ostatnými diagnózami,” uviedol Kráľ.

Ako hovorca pokračoval, v tomto momente nemocnica dokáže zvládnuť nápor pacientov z partizánskeho okresu. Akútne stavy v partizánskej nemocnici sa vždy vyhodnocujú individuálne a podľa toho sú pacienti prípadne smerovaní na vyššie pracoviská.

Nemocnica je na hrane

Na toto zvýšenie reagoval aj primátor Jozef Božik: “Komplikuje sa aj situácia v našej nemocnici. Zo 180 lôžok je 51 už covidových. Tak rozhodlo ministerstvo zdravotníctva. Na Slovensku sú momentálne tri druhy nemocníc. Biele, červeno-biele a červené. Naša je na hranici medzi červenobielou a červenou. Červená znamená čisto Covidová. Urobiť z nemocnice červenú znamená ohrozenie existencie nemocnice. Prvýkrát som o tom hovoril na Mestskom zastupiteľstve. Vtedy som sa o tom dozvedel od generálneho riaditeľa Svetu zdravia. Poprosil ma, aby som sa pokúsil, pokiaľ niekoho poznám, kontaktovať politikov z OĽaNO. Náš pán riaditeľ, Gabko Krbúšik, povedal, že 51 lôžok ešte hádam ustoja. Ale čisto Covidovú nemocnicu nie. Problém bude počet lekárov a zdravotných sestier. Prosil som o pomoc a s pozastavením tlakov na reprofilizáciu na čisto červenú nemocnicu. Sme posledná malá mestská všeobecná nemocnica s deviatimi oddeleniami v kraji. Čaká nás ťažké obdobie,” uviedol primátor.

Celý status si môžete prečítať tu:

Milí spoluobčania.Prežívame náročné obdobie. Dotýka sa nás všetkých. Komplikuje sa aj situácia v našej nemocnici. Zo…

Posted by Chceme zmenu v Partizánskom on Tuesday, December 22, 2020

zdroj:tsk.sk, Svet zdravia, foto: ilustračné FB MZ SR