Edukácia a technické zručnosti hravou formou, pričom odmenou je jedinečná hračka. Takéto dopoludnie zažili predškoláci v Materskej škole (MŠ) na Malej okružnej v Partizánskom.
Vo štvrtok 26. septembra medzi ne zavítali manželia z Trnavy, ktorí sa venujú výrobe predmetov a dekorácií z dreva. Okrem toho majú vlastný projekt, s ktorým navštevujú materské a základné školy po celom Slovensku s cieľom naučiť deti základy práce s drevom. „Tým si celkovo zlepšujú manuálnu zručnosť, ktorá mnohým dnešným deťom naozaj chýba. Ukazujeme im kladivá, pílky, skrutkovače, zároveň si môžu vyskúšať prácu s vŕtačkou, zverákom. Chceme, aby sa takýchto aktivít nebáli, lebo veľa z nich sa na začiatku obáva aj chytiť brusný papier do rúk. Snažíme sa, aby deti nadobudli takpovediac sebavedomie pri práci so svojimi vlastnými rukami a zároveň cvičili jemnú motoriku,“ zhodnotila Michaela Chvíľová, ktorá sa spolu s manželom venuje handmade tvorbe.
Odpíliť drevo, navŕtať skrutky
Aby si žiaci mohli vlastnoručne vytvoriť hračku, v úvode dostali kúsok dreva, ktorý mali najskôr vyhladiť brúsnym papierom, neskôr dostali do rúk fixky na vymaľovanie podľa svojich predstáv. „Pre deti v Partizánskom sme si pripravili rôzne hračky, chlapci si mohli vyrobiť autíčka, dievčatá zase jednorožcov, je to pre ne zaujímavé, keďže sa v ich rukách drevo postupne mení na pohyblivú hračku. Deti si mohli pod naším dozorom odpíliť kúsok dreva, navŕtať skrutky, buchnúť si kladivom po klincoch, nešlo o žiadne detské verzie, ale klasické pomôcky, ktoré používame aj my, keď tvoríme,“ pokračovala Michaela Chvíľová. Pre druhú skupinu si manželia pripravili hračku v podobe modelu Slnečnej sústavy, ktorú môžu taktiež neskôr využiť aj ako učebnú pomôcku.
Technické zručnosti pre všetky škôlky
Materská škola sa takto pripravuje na spustenie projektu Technické škôlky, ktorý by mal čoskoro odštartovať vo všetkých materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. V školách postupne pribudnú špeciálne stoly a pomôcky, podľa novej riaditeľky spomínanej MŠ Jany Ďatelinkovej sa v priestoroch školy pripravuje centrum, kde budú pomôcky umiestnené, žiaci tak získajú priestor na tento typ výuky.
Aby vedeli deti viesť k technickým zručnostiam, pre vybraných učiteľov bolo potrebné absolvovať školenie v Trnave. „Vysvetlili nám, ako pracovať s materiálmi, ako zapájať deti do činností s drevom, naučili sme sa pracovať s nástrojmi, pílkami, kladivami i balzovým drevom, ktoré je mäkšie, preto je pre deti oveľa vhodnejšie, či napríklad papierom. Naším cieľom je viesť deti k manuálnej zručnosti, ako i tvorivému mysleniu,“ opísala skúsenosti zo školenia učiteľka MŠ na Malej okružnej Stanislava Drusková.
Jedným z garantov projektu Technické škôlky je aj bývalá premiérka a profesorka Iveta Radičová. Tá navštívila Partizánske v máji, keď spečatila svojím podpisom memorandum o spolupráci s mestom. „Som rád, že budeme prvou samosprávou na Slovensku, kde sa tento jedinečný projekt plošne zavedie do všetkých materských škôl v pôsobnosti mesta. Zároveň je mojím cieľom, po podpise memoranda aj na úrovni ZMOS-u, pomáhať v rozširovaní tejto myšlienky na území celej krajiny. Prebieha už vo viac ako 40 materských školách, no v rôznych mestách a obciach. Budem rád, keď to budú stovky, keďže je veľmi užitočný a potrebný,“ skonštatoval v máji pri podpise memoranda primátor Jozef Božik.
Foto: mm