Slovenský juniorský šampionát: Štyri medaily pre Andreu Švecovú, Jakub Nemec medzi najrýchlejšími šprintérmi

1507
Jakub Nemec Chynorany Andrea Švecová Partizánske

Po slovenskej mužskej a ženskej atletickej elite bojovali o slovenské tituly na Mestskom štadióne Antona Hajmássyho v Trnave aj juniori s juniorkami. Medzi nimi nechýbala aj Andrea Švecová z Partizánskeho a Jakub Nemec z Chynorian.

Najviac medailí na republikových majstrovstvách si vysúťažila osemnásťročná Andrea Švecová z Partizánskeho. Reprezentantka ŠK ŠOG Nitra si z malého Ríma odniesla tri zlaté a jednu striebornú medailu.

Štyri stotiny od európskeho limitu

V prvý súťažný deň sa Andrea Švecová najskôr s časom 57,18 s stala slovenskou šampiónkou na hladkej štyristovke. Druhé zlato pridala v štafete na 4 x 100 m (48,06 s). Na druhý deň šampionátu v behu na 400 m cez prekážky sa Andrea Švecová pokúšala prekonať limit (1:01,00 min) na juniorské majstrovstvá Európy. Napokon jej chýbali len štyri stotinky… V osobnom rekorde 1:01,04 min si však podľa očakávania došprintovala po tretí slovenský titul.

„Keďže som si po roku zlepšila osobný rekord takmer o sekundu, z mojej strany prevláda skôr radosť ako smútok. Samozrejme, tie štyri stotinky mrzia… Myslím si, že po technickej stránke to bol jeden z mojich najlepších behov, ktoré som kedy bežala. Rytmicky mi vychádzali všetky prekážky a konečne som menila aj nohy do prekážky, s čím som mala dlhú dobu problémy. Takže celkové dojmy sú skôr pozitívne,“ povedala krátko po absolvovaní štyristovky cez prekážky Andrea Švecová, ktorá bola aj členkou striebornej štafety ŠK ŠOG Nitra na 4 x 400 m (4:13,37 min).

JUNIORSKÍ MAJSTRI 🇸🇰 SR 2021 Z TRNAVY – NEDEĽA🚹 JUNIORI🥇 200 m (+0,3): 1. Beladič (Slávia STU Bratislava) 21,60🥇…

Posted by Slovenský atletický zväz on Sunday, July 4, 2021

Jakub Nemec po zranení s dvomi medailami

Po pauze zavinenej natiahnutým zadným stehenným svalom na pravej nohe zakľakol do štartovacích blokov aj Jakub Nemec z Atletického oddielu Partizánske. Zverenec trénera Vladimíra Ištvána bol horúcim ašpirantom na medailu hneď v dvoch šprintérskych disciplínach. Rýchlik z Chynorian najskôr v kvalifikačných rozbehoch na 100 m štvrtým najlepším časom 10,92 s postúpil do finále. V ňom v osobnom rekorde 10,75 s obsadil delené druhé miesto spolu s Adamom Igazom zo Slávie STU Bratislava. Za limitom na európsky šampionát juniorov (10,65 s) zaostali obaja o jednu desatinu.

Aj v kvalifikácii v behu na 200 m si Nemec zlepšil osobný limit a so štvrtým najlepším časom kvalifikácie 22,16 s postúpil podľa očakávania do finále. A to bolo naozaj rýchle, keď prvých päť pretekárov si zlepšilo osobné rekordy. Zverenec trénera Vladimíra Ištvána skončili s časom 21,92 na delenej bronzovej priečke so Štefanom Bellusom zo Slávie STU Bratislava.

„Vzhľadom na to, že to boli moje prvé preteky v letnej sezóne, nemohol som čakať ešte viac. Na stovke som chcel zabehnúť čas okolo 10,7 sekundy, čo sa mi aj podarilo. S mojimi časmi v oboch disciplínach som preto spokojný. Samozrejme, boli tam rezervy, ktoré sa budem snažiť napraviť. Ale hlavne som šťastný, že som už konečne po zdravotnej stránke v poriadku,“ povedal dvojnásobný medailista juniorského šampionátu Jakub Nemec.

Na európskom šampionáte dve Partizánčanky

Na 26. majstrovstvách Európy juniorov do 20 rokov v estónskom Tallinne (15.-18.7.) sa okrem jedenástich slovenských limitárov predstaví aj Andrea Švecová. Jej štart v behu na 400 m cez prekážky nakoniec schválil technický delegát tallinnského šampionátu. Na majstrovstvách starého kontinentu bude Slovensko reprezentovať aj šestnásťročná chodkyňa Paulína Avenová z Partizánskeho. Zverenkyňa trénera Petra Mečiara, ktorá prežíva skvelú sezónu, sa predstaví v chôdzi na 10 km.

paulina avenova partizanske
Paulína Avenová

Zastúpenie na majstrovstvách Európy bude mať aj Atletický oddiel Partizánske v podobe šprintéra Jakuba Nemca z Chynorian. Zverenec trénera Vladimíra Ištvána bude členom štafety na 4 x 100.

Foto: Jozef Švec, Peter Macko, FB SFZ (Ján Luky)