Športovcov prišiel podporiť Ján Volko

1480
Foto: Marián Petrík

Najstarší slovenský atletický míting – Memoriál Rudolfa Jašíka – vstúpil po ročnej pauze do druhej polstoročnice. V minulom roku podujatie absentovalo, keďže športový areál ZŠ Rudolfa Jašíka v Partizánskom, kde sa podujatie dovtedy konalo na škvárovom povrchu, prešiel úplnou renováciou. Jej výsledkom je utešený multifunkčný štadión s bežeckým oválom s tartanovým povrchom. Začala sa tak písať nová éra atletického podujatia, ktorého začiatok sa datuje od roku 1966.

Prvý diel novej polstoročnice memoriálu v rámci bohatého úvodného slávnostného ceremoniálu otvorili primátor Partizánskeho Jozef Božik a riaditeľka ZŠ Rudolfa Jašíka Dagmar Pučeková. Podujatie malo opäť hviezdneho čestného hosťa a znovu i napriek dosiahnutým úspechom skromného. Prvá polstoročnica sa oslavovala aj s olympijským víťazom v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matejom Tóthom, kým druhá päťdesiatka sa načala s halovým majstrom Európy v šprinte na 60 m z Glasgowa 2019 Jánom Volkom (na fotografii s Partizánčanom Matúšom Opavským). „Je to tu veľmi pekné a som rád, že vôbec vznikol tento areál, na ktorom deti môžu športovať a venovať sa atletike, pretože na Slovensku je s tým trochu problém. Vieme o tom, a preto každý takýto štadión veľmi pomôže našej atletike. Aj keď tu nie je štyristometrový ovál, deťom na rozvoj úplne stačí a neskôr si snáď niekde nájdu cestu kde budú pokračovať ďalej,“ povedal charizmatický Ján Volko a vzápätí dodal: „Je veľmi dobré, že sa toto podujatie udržalo toľko rokov. Čo som počul, tak na Slovensku nie je starší memoriál. Je to skvelé vidieť toľko detí športovať a konkrétne v atletike, ktorá je mojím obľúbeným športom. Som rád, že sa deti môžu rozvíjať aj v tomto smere.“ Najrýchlejší Európan na najkratšom šprinte v hale adresoval mládeži aj odkaz: „Cesta za titulom je veľmi náročná, hlavne v slovenských podmienkach. Chýbajú štadióny a to je to najhoršie. Je to každodenná drina, obeta a prekonávanie rôznych problémov a zrazení… Vypláca sa to však v tom momente, keď sa dostavia výsledky, keď ste spokojný s tým, čo ste dosiahli, ale nemusí to byť ani žiadna medaila alebo titul. Jednoducho stačí, keď vás teší, baví a uspokojuje to, čo robíte.“

Úvahy o tom, či nová tartanová trať zrýchli časy v bežeckých disciplínach, sa opäť naplnili. Po rekorde chynorianskych starších žiakov v štafete na 4×60 metrov na predchádzajúcej okresnej olympiáde padol jeden rekord aj na Memoriáli Rudolfa Jašíka. Postarala sa oň talentovaná Sára Šebestová zo ZŠ Rudolfa Jašíka Partizánske, ktorá s časom 1:51,6 minúty pokorila o 3,2 sekundy deväť rokov bradatý rekord Ľudmily Maťavkovej (1:54,8 min) zo ZŠ Valentína Beniaka Chynorany v behu mladších žiačok na 600 metrov. „Pani učiteľka mi povedala, že idem na rekord, tak som sa ho snažila prekonať. Pred pretekmi som dúfala, že by som mohla skončiť na niektorej z prvých troch priečok. Keď som predtým bežala so staršími dievčatami, bolo to o trochu ťažšie, ale nejako som to dala,“ povedala nová rekordérka memoriálu Sára Šebestová, ktorá zároveň získala zlatý hetrik. Okrem prvenstva na šesťstovke zvíťazila aj v skoku do diaľky a bola aj súčasťou zlatej štafety kvarteta ZŠ Rudolfa Jašíka na 4×60 m metrov.

Druhou účastníčkou, ktorá si na 51. ročníku podujatia zaknihovala tri zlaté medaily, bola staršia žiačka Viktória Katarína Horňanová. Reprezentantka rovnako usporiadateľskej školy podľa očakávania zvíťazila v oboch skokanských disciplínach – v diaľke i výške – a tretí triumf pridala v štafete na 4×60 metrov.

Len o jednu desatinu sekundy za rekordom memoriálu na šesťdesiatke starších žiakov, ktorý od 37. ročníka drží Lörinc (7,3 s) vtedy ešte žiak ZŠ Nádražná Partizánske, zaostali po strhujúcom šprinte Marko Ťarcha a Peter Priadka zo ZŠ Veľké Uherce. V štafete na 4×60 metrov predviedli opäť výbornú formu kvarteto starších žiakov zo ZŠ Valentína Beniaka Chynorany v zložení Radovan Gajdoš, Miroslav Fujak, Erik Furek a Daniel Gaššo. Dosiahnutým časom 29,8 sekundy by prekonali ich nedávny rekord okresnej olympiády, no na limit memoriálu 29 sekundy, ktorý od 3. ročníka podujatia drží štafeta z usporiadateľskej školy, to však nestačilo.

V súťaži družstiev sa z triumfu radovali mladí atléti z domácej ZŠ Rudolfa Jašíka Partizánske, ktorí si vysúťažili 359 bodov. Druhé miesto so ziskom 308,5 bodu obsadilo družstvo zo ZŠ na Veľkej okružnej v Partizánskom, ktoré si oproti vlaňajšku polepšilo o tri priečky. Bronzový stupienok patrí vlani šiestej ZŠ Radovana Kaufmana Partizánske (279 b) a štvrtí skončili žiaci a žiačky obhajcu vlaňajšieho prvenstva ZŠ Valentína Beniaka Chynorany, ktorí získali 234,5 bodu. Ďalšie poradie škôl: 5. ZŠ Veľké Uherce (205,5 b), 6. Osemročné gymnázium Partizánske (183 b), 7. ZŠ Malinovského Partizánske (143 b), 8. ZŠ Skačany (87,5 b), 9. ZŠ Veľké Bielice (59,5 b) a 10. ZŠ Žabokreky nad Nitrou (34,5 b).

Podrobné výsledky nájdete v Tempe č. 23.

Rady redakcie novín Tempo rozšíril v roku 1997 a odvtedy pôsobí ako športový redaktor týždenníka. Od roku 2018 je zároveň zástupcom šéfredaktora.