V pondelok 27. septembra sa konalo riadne zasadnutie krajského parlamentu, na ktorom poslanci TSK rokovali aj o budúcnosti dvoch nemocníc v kraji, a to v Myjave a Partizánskom.
Ako skonštatovala počas zasadnutia vedúca Odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci TSK Elena Štefíková, Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ten zásadne mení proces tvorby a reguláciu siete nemocníc. V ohrození sú najmä menšie nemocnice, ktoré sú dôležité predovšetkým v regiónoch so zlou geografickou dostupnosťou.
„Návrh zákona zavádza päť úrovní, a to nemocnice národnej, koncovej, komplexnej, regionálnej a komunitnej úrovne. Konkrétny zoznam s uvedením ich úrovne doposiaľ nebol oficiálne zverejnený. Na základe medializovaných informácií by mali medzi tie komunitné patriť NsP Myjava a Nemocnica Svet zdravia Partizánske,“ uviedla Štefíková.
Len komunitná úroveň
Nemocnica komunitnej úrovne nebude poskytovať akútnu lôžkovú starostlivosť, avšak bude zabezpečovať následnú a rehabilitačnú starostlivosť a poskytovať urgentnú ambulantnú starostlivosť. Podľa stanoviska kraja takýto krok by spôsobil postupné obmedzenie rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov spádovej oblasti oboch zariadení a akútna zdravotná starostlivosť by sa stala nedostupnou.
Aké je stanovisko nemocnice?
„Vzhľadom na regionálne umiestnenie je nemocnica pre pacientov z okolia dobre prístupná. V prípade neposkytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti by došlo k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti, čo by vytvorilo bariéru aj pre potrebnú starostlivosť. Často vzniká potreba ďalšej intenzívnej starostlivosti po špecializovaných výkonoch v neurochirurgii, kardiochirurgii, onkológii. Pacienti sú po náročných výkonoch prekladaní do našej nemocnice za účelom poskytovania intenzívnej starostlivosti. Vzhľadom na tieto argumenty nepovažujeme za vhodné zužovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti len na chronickú, nakoľko túto, doposiaľ vykonávanú činnosť nemá kto prevziať,“ uvádza vo svojom stanovisku Nemocnica Svet zdravia v Partizánskom ako súčasť predkladaných materiálov. Zastupiteľstvo TSK napokon odmietlo návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne MZ SR ako celok.
Sú pripravení konať
Obavy odbornej verejnosti i regionálnych politikov sa v stredu 28. septembra naplnili. Vládny kabinet reformu schválil, posledné slovo bude mať ale parlament. Ak ten kategorizáciu odklepne, prvé zmeny v praxi sa začnú realizovať v roku 2024. Aj keď v materiáloch nie je uvedený presný zoznam nemocníc v jednotlivých úrovniach, zástupcovia mesta a okolitých obcí začínajú konať.
Začína petičná akcia
„Vzhľadom na skutočnosť, že vláda dala zelenú reforme zdravotníctva, ktorá ohrozuje zachovanie všeobecnej nemocnice v Partizánskom, po dohode s riaditeľom Gabrielom Krbúšikom oznamujem, že v priebehu najbližších dní spúšťame petičnú akciu za záchranu nemocnice. Začiatok petičnej akcie je v pondelok 4. októbra o 10.00 h. Členmi petičného výboru okrem mňa a riaditeľa nemocnice budú členovia Mestskej rady i zástupcovia Združenia obcí okresu. S ponukou na spoluprácu v petícii oslovím aj kolegov z okresov Prievidza i Bánovce nad Bebravou, pretože ich obyvatelia využívajú služby našej nemocnice. Komunitná nemocnica znamená likvidáciu všeobecnej nemocnice s deviatimi oddeleniami,“ napísal primátor Partizánskeho a zároveň podpredseda TSK Jozef Božik.
Vzor u susedov
Počas zasadnutia krajského parlamentu tiež upozornil, že rezort zdravotníctva by sa mal inšpirovať Českou republikou, kde funguje 156 všeobecných nemocníc, čo je v prepočte jedna na 68 000 občanov. Okrem toho majú ešte 74 nemocníc nasledovnej starostlivosti, čo predstavuje v prepočte jednu na 48 000 obyvateľov. „No a u nás chcú po reforme v kraji zachovať jednu všeobecnú nemocnicu na 195 000 obyvateľov. Hovoriť, že u susedov je zdravotníctvo lepšie ako u nás, asi ani netreba,“ dodal Jozef Božik po rokovaní krajského zastupiteľstva.
Foto: mm