Symbol Partizánskeho v novom šate: Legendárnu topánku zdobí až šesťtisíc kvetov

1479
symbol mesta, kvetinová topánka, Partizánske

Každoročne sa letnej podoby dočká symbol mesta – kvetinová topánka. V tomto roku ju tvorí šesťtisíc kvetov a už na prvý pohľad je vidieť zmenu oproti minulým rokom.

„Topánku sme trochu inovovali. Vysadených bolo 520 skalných ruží, 3 200 rastlín alternanthera a zhruba 2 200 begóniek. Priehlavok topánky tvorí 48 muškátov,“ ozrejmil Marián Omelka z oddelenia životného prostredia a dopravy Mestského úradu v Partizánskom, ktorý má na starosti údržbu zelene.

Dvojmetrová topánka zo živých kvetov je súčasťou Námestia SNP od 60. rokov minulého storočia. Pôvodne sa nachádzala na mieste dnešnej fontány. V jarných mesiacoch topánku zdobia živé kvety, v zime je súčasťou vianočnej výzdoby a skrášľujú ju svetielka.

Vysadili viac ako 1 200 trvaliek

V utorok 21. mája sa v okolí autobusovej stanice sadilo vo veľkom. V lokalite pribudli rôzne trvalkové rastliny. Priestor medzi podchodom a autobusovou stanicou v Partizánskom získal v minulom roku nový vzhľad. Rekonštrukciou prešiel chodník od nového parkoviska pred bránou do bývalých závodov smerom k autobusovým nástupištiam.

sadenie trvaliek v okolí autobusovej stanice

V lokalite pribudol aj pás pre zeleň tvorený 12 stromami ginko biloba. „Práve pod spomínané dreviny bolo na 200 metroch štvorcových vysadených viac ako 1 234 trvaliek, ktoré sa zaštiepkujú. Na kvety a ich výsadbu bolo vyčlenených približne dvetisíc eur,“ informoval Marián Omelka.

Foto: kch

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.