Tipy na letné výlety: Objavte čaro hradných zrúcanín

866

Prázdniny či voľné dni môžete stráviť spoznávaním krás, ale aj histórie nášho regiónu. Jej súčasťou sú i hrady, na ktorých sa síce podpísal zub času, no napriek tomu nestrácajú svoje čaro. V okruhu do 50 kilometrov od Partizánskeho sa nachádza niekoľko malebných zrúcanín. Stačí si spraviť malý výlet a sami môžete zistiť, aké „poklady“ sa ukrývajú za ich múrmi.

Hrušov

Veľmi známym je hrad Hrušov nachádzajúci sa kúsok za dedinkou Skýcov. Tesne vedľa štátnej cesty smerujúcej do Topoľčianok bolo urobené väčšie parkovisko. Z neho sa dá k zrúcanine pohodlne dostať za 30-40 minút. Pod zvyškami hradu sa nachádza altánok s lavičkami, ohnisko a množstvo náučných tabúľ, ktoré informujú nielen o histórii tejto 800-ročnej stavby, ale aj o rekonštrukcii, do ktorej sa pustilo Občianske združenie Leustach z Nitry.

Gýmeš

Ak už budete na Požitaví, oplatí sa autom odbehnúť ešte kúsok ďalej a navštíviť v jeden deň aj zrúcaninu hradu Gýmeš. Najkratší výstup, ktorý trvá asi hodinu, je z Kostolian pod Tribečom. Gýmeš je rozsiahlejší, má viac zachovaných múrov, miestností a nádvorí ako Hrušov, navyše jedna z ciest do jeho útrob vedie úzkym skalným tunelom. Vo východnej časti objektu vás poteší i hradná kaplnka. Na jednom zo svahov vrchu Dúň, kde hrad tróni už od 13. storočia, sa nachádza známa Jelenská gaštanica. Rastie v nej množstvo jedlých gaštanov. V jesenných mesiacoch, kedy gaštany dozrievajú,  je však prísne strážená.

Čierny hrad

Na Požitaví sa nachádza ešte jedna menej známa zrúcanina – Čierny hrad. Dá sa k nej vyjsť zo Zlatna po žltej turistickej značke asi za 80 minút.  Okrem dvoch menších múrov tu však veľa toho nenájdete. Hrad sa spomína aj v knihe Trhlina v súvislosti so záhadným zmiznutím jedného Partizánčana.

Uhrovský hrad

Iným smerom sa treba vybrať, ak chcete navštíviť ruinu Uhrovského hradu. Pred Bánovcami odbočte doprava smerom na Uhrovec a pokračujte až do Uhrovského Podhradia. Z parkoviska za dedinou trvá výstup do cieľa asi 50 minút. Do areálu sa dostanete cez drevený mostík, ktorý prekleňuje hradnú priekopu. I tento hrad je v rekonštrukcii. Vo viacerých zachovalých miestnostiach si môžete pozrieť minivýstavu vykopávok nájdených pri stavebných úpravách, či už sú to keramické črepy alebo staré kovové predmety funkčného i ozdobného charakteru.

Topoľčiansky hrad

Ďalším objektom hodným pozornosti detí i dospelých je Topoľčiansky hrad vypínajúci sa na dolomitovom brale nad obcou Podhradie. Z Topoľčian sa tam dostanete cez Jacovce a Závadu. Zrúcanina sa nachádza iba pár minút od dediny na menšom vŕšku. Dominuje jej hranolová veža; na jej vrchol sa dá dostať vnútorným schodiskom. Veža je obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajším opevnením. V areáli bol v rámci rekonštrukcie postavený amfiteáter.

Oponický hrad

Každý, kto išiel autom do Nitry „popod horu“, si musel po ľavej strane všimnúť ruiny Oponického hradu. Zrúcanina stojí na jednom zo západných svahov pohoria Tribeč. Z dedinky Oponice sa k nej dá dostať po zelenej turistickej značke asi za jednu hodinu. Hrad bol postavený v 14. storočí a slúžil na kontrolu údolia rieky Nitry s dôležitými stredovekými obchodnými trasami. Vlastnili ho Čákovci. Neskôr sa panstvo presťahovalo do pohodlnejšieho kaštieľa v dedine, kde sa teraz nachádza unikátna Apponyiovská knižnica s vyše dvadsaťtisíc exemplármi vzácnych kníh. Na nádvorí hradu si môžete posedieť na lavičkách, prečítať si mnohé zaujímavosti z náučných panelov a zapísať sa do návštevnej knihy. Zo zrúcaniny je pekný výhľad na Ponitrie.

Sivý kameň

Zrúcanina Sivého kameňa síce neponúka príliš veľa zachovalých stien a miestností, zato usadená na menšom trávnatom kopčeku vzbudzuje veľmi príjemný dojem. Zo štvorprúdovej cesty vedúcej z Novák do Prievidze treba odbočiť smerom na Lehotu pod Vtáčnikom a odtiaľ pokračovať do obce Podhradie. Hrad Sivý kameň postavili v 14. storočí na nevysokom brale, ktoré vzniklo rozpadom stuhnutého lávového prúdu. Z dediny sa k nemu dostanete asi za desať minút. Dnes sa k oblohe týči iba niekoľko menších múrov, ktoré sú obalené pletivom, aby sa ich záručná doba aspoň trošku predĺžila. Z pôvodného hradu veľa nezostalo, zrúcanina na hradnom vŕšku však pôsobí esteticky a malebne.

Autor: Ľubo Mazán Foto: Instagram