Tipy na letné výlety: Rozhľadne, za ktorými sa oplatí vycestovať (2. časť)

1328
Rozhladne region partizanske

Žiada sa vám výletov k turistickým rozhľadniam? Tie v bližšom okolí mesta Partizánske sme vám už predstavili. Zavítajme však spolu k tým, za ktorými sa oplatí cestovať aj niekoľko desiatok kilometrov. V širšom okolí je ich hneď niekoľko.

Vápenný vrch

Nad obcou Skýcov sa vypína 536-metrový Vápenný vrch. Vápenný preto, že v minulosti sa na ňom nachádzalo vyše osemdesiat funkčných pecí na lámanie vápenca. Na vrchole dlhšie obdobie stála drevená vyhliadková veža netradičného tvaru. Kvôli narušenej statike však musela byť pred desiatimi rokmi zbúraná. Minulý rok bola na tom istom mieste vybudovaná nová skýcovská rozhľadňa a oficiálne ju pre verejnosť otvorili 14. augusta 2020.

Obec na jej stavbu dostala dotáciu 35 000 eur z programu na podporu cestovného ruchu. Veža má betónové základy, výšku 18 metrov a je súčasťou dvojkilometrového náučného chodníka s deviatimi zastávkami. Za dobrej viditeľnosti je z horného poschodia dohľad až do sto kilometrov. Na severe napríklad vidieť Veľký a Malý fatranský Kriváň a na juhu zase maďarský Ostrihom. Na Vápennom vrchu bola vybudovaná aj nová krížová cesta. Najlepší prístup k lokalite je z parkoviska pred vápennými pecami, ktoré kedysi slúžili na výrobu páleného vápna.

Rozhľadňa Vápenný vrch
Foto: FB Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Pliešky

V Požitaví, za Topoľčiankami nad dedinou Lovce sa na južnom svahu pohoria Tribeč nachádza kovová rozhľadňa Pliešky. Stojí na peknej kremencovej hôrke, ktorých je v tomto pohorí niekoľko desiatok. Pri výstupe máme po ľavej strane plot rozsiahlej zvernice. Dajú sa v nej uvidieť okrem diviakov aj muflóny a daniele. Vyhliadková veža, ktorá bola postavená pred šiestimi rokmi, má dve podlažia a je celokovová. Vidno z nej hrebeň pohoria Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a vodnú paru z chladiacich veží mochovskej atómovej elektrárne.

rozhladna pliesky
Foto: FB Obec Lovce

Rozhľadňa Drieňová

V okrese Zlaté Moravce nad obcou Jedľové Kostoľany sa ukrýva rozhľadňa týčiaca sa na vrchu Drieňová, ktorý už sám osebe ponúka krásne výhľady. Veža týčiaca sa v nadmorskej výške 551 metrov je unikátna tým, že z nej vidieť takmer celý región. Ak je jasné počasie, dovidíte napríklad až na Inovec, Hostie či známy hrad Hrušov. Začiatok trasy nájdete za spomínanou obcou, stačí sa vydať podľa označeného turistického chodníka, ktorý je dlhý približne jeden kilometer. Výstup nie je náročný, zvládnu ho rodiny s deťmi, aj ľudia v staršom veku. Pôvodná stavba, ktorá bola z kovu a dreva, prešla v roku 2010 rekonštrukciou, teraz je celá rozhľadňa kompletne z kovových materiálov.

V blízkosti veže je taktiež možné si opekať, čo po túre určite oceníte. Ak patríte k milovníkom cyklistiky, môžete výstup na vrch spojiť s výletom po kratšej cyklotrase, ktorá sa začína v obci Hostie a končí v Jedľových Kostoľanoch. Rozhľadňa však nie je jediné miesto, ktoré sa v tejto lokalite oplatí navštíviť. Zhruba dva kilometre od obce je ukrytá Živánska veža – zrúcanina stredovekej strážnej veže, ktorej vznik sa odhaduje na druhú polovicu 14. storočia. Vo svojej dobe bola využívaná na stráženie významnej obchodnej cesty cez údolie rieky Žitava. K jej zničeniu došlo spoločne s hradom Hrušov po roku 1708.

rozhladna drienova
Foto: FB Slovenská 56-stka

Rozhľadňa na Inovci

Ak plánujete túru po Považskom Inovci, určite neobíďte unikátnu rozhľadňu, ktorá sa vyníma v úctyhodnej nadmorskej výške 1024 metrov priamo na vrchu Inovec. V skutočnosti ide o meteorologickú a telekomunikačnú vežu so zaujímavým pomenovaním Helena. Oceľová stavba vznikla v roku 2015, pričom jej výška je takmer 22 metrov. Z rozhľadne si môžete vychutnať skutočne ďaleký a veľkolepý výhľad – uvidíte Nové Mesto nad Váhom, Trenčín alebo dokonca Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. Nezabudnuteľný bude aj pohľad na kopec Kľak, Lopeník na Morave a vrcholky Veľkej Fatry či Tatier. Ak budete mať šťastie a výlet absolvujete v peknom počasí, dovidíte až na siluetu vysielača Kamzík v Bratislave.

K rozhľadni vedie staršia, no udržiavaná asfaltová cesta od Inoveckej chaty, pri ktorej je vybudované priestranné parkovisko. K stavbe sa dostanete po vyznačenej trase, stačí sledovať červenú cykloturistickú značku. Vzdialenosť od chaty je zhruba tri kilometre, čo by ste mali zvládnuť do 45 minút. Samotné stúpanie nie je náročné, vďaka asfaltovému povrchu si môžete so sebou vziať aj kočík. Ak si však chcete užiť krásy regiónu čo najdlhšie, túru odštartujte už v obci Trenčianske Jastrabie.

Po zhruba deväť kilometrov dlhej trase vás povedie značkovaná cesta, ktorej štart nájdete na miestnej železničnej stanici. Zaujímavá história sa viaže aj k Inoveckej chate, ktorú podľa záznamov postavili prvýkrát ešte v roku 1921.

Rozhľadňa Považský Inovec
Foto: FB Milan Chochlík

Rozhľadňa Háj

V Pohronskom Inovci sa priamo nad Novou Baňou vo výške 629 metrov nad morom vypína 18-metrová rozhľadňa Háj. Nachádza sa v strede náučného chodníka Zvonička, ktorý vedie od pútnického miesta Kohútovo k Havranej a Červenej skale a napokon k drevenému kostolíku Zvonička. Vyhliadková veža bola postavená v októbri 2017 a je spravovaná obcou Nová Baňa. Spodná tretina je murovaná, zvyšok je z dreva a strecha z plechu.

Veža má šesť medzipodlaží, dve vyhliadkové poschodia a hore veľkú plošinu s vysunutou podlahou. Hore na vyhliadkovú plošinu vedie 57 schodov. Pri pozorovaní panorámy Novobanskej kotliny a vrcholov Pohronského Inovca si môžete pomôcť ďalekohľadom s 35-násobným priblížením. V spodnej časti stavby sú umiestnené mlynské kolesá z ryolitu, ktoré sa v tejto oblasti vyrábali. Nachádza sa tu aj schránka s návštevnou knihou a drevené lavičky na oddych.

Rozhľadňa Háj
Foto: FB Slovenská 56-stka

Rozhľadňa na Hôrke

Ďalšou, i keď nie až tak honosnou vyhliadkovou vežou, je 12-metrová rozhľadňa na Hôrke. Stojí na vŕšku, ktorý sa týči nad obcou Podhorany v nitrianskom okrese. Do Podhorian sa dostanete autom, keď na ceste z Partizánskeho do Nitry odbočíte za Lefantovcami doľava. Z miestnej časti Mechenice vyjdete popri viadukte na nevysoký kopček s názvom Hôrka. Vyhliadka bola vybudovaná pred ôsmimi rokmi presne na mieste, kde pôvodne stála triangulačná veža. Na vrcholovú plošinu vedie kovový rebrík.

Z rozhľadne je krásny výhľad na údolie rieky Nitry, na hrebeň Tribeča so Žibricou a Zoborom. V diaľke sa dajú spozorovať aj Malé Karpaty či Považský Inovec. V okolí veže je altánok s lavičkami, ohnisko, indiánsky totem a dokonca i šmýkačka a hojdačka pre deti. Ideálne miesto na výlet s celou rodinou.

Rozhľadňa Hôrka
Foto: FB Juro Marťáčik

Rozhľadňa Soblahov „Dúbravka“

Rozhľadňa Soblahov vznikla pomerne nedávno, práce na nej boli ukončené v októbri 2015. Drevená veža sa nachádza v katastri obce Soblahov v trenčianskom okrese, kúsok nad miestnym cintorínom. Stojí na historickom mieste, kedysi totiž danou lokalitou viedla lesná železnička Trenčín – Selec. Celková výška rozhľadne je 9,5 metra a môžete si z nej vychutnať panoramatický pohľad na široké okolie regiónu. Dovidíte z nej na dedinky Soblahov, Trenčiansku Turnú a Mníchovu Lehotu, ako aj na Trenčín či väčšiu časť pohoria Strážovské vrchy, Považský Inovec a Biele Karpaty. Krásy slovenskej prírody je možné pozorovať z dvoch výškových plošín, na oddych a posedenie zase slúži prístrešok s lavicami.

Zaujímavosťou je, že s nápadom postaviť v lokalite rozhľadňu prišli nadšenci z občianskeho združenia Spolok priateľov Soblahova. Architektonický návrh projektu, ako aj samotné vybudovanie pritom bolo realizované len zo súkromných zdrojov. Prístup k objektu je nenáročný, zo Soblahova sa k rozhľadni dostanete peši za necelých desať minút. Ak túžite po dlhšom výlete, zhruba 6-kilometrovú túru začnite už v Trenčíne od lesoparku Brezina. Vežu by si nemali nechať ujsť ani cyklisti, keďže sa nachádza na križovatke cyklistickej trasy Trenčín – Trenčianska Turná – Selec.

Rozhľadňa Soblahov-Dúbravka
Foto: FB Rozhľadne Slovenska

Rozhľadňa Radošinka

V roku 2015 bola dokončená aj rozhľadňa Radošinka ukrývajúca sa na hranici katastrov obcí Čab, Šurianky a Nové Sady v okrese Nitra. Ak patríte k turistickým nadšencom, ktorí už nejaké tie rozhľadne v regióne navštívili, zrejme si hneď všimnete, že konštrukčne je veža rovnaká ako tá, ktorá sa nachádza na vrchu Marhát. Pomenovanie získala od občianskeho združenia Mikroregión Radošinka, ktoré sa podieľalo na jej realizácii. Na postavenie 15 metrov vysokého objektu sa použilo kvalitné drevo z červeného smreka, ktoré dodáva rozhľadni zaujímavý vzhľad.

Veža má unikátnu polohu, nachádza sa totiž uprostred lúk a poľnohospodárskych polí. Vďaka tomu ponúka v každom ročnom období iný a neopakovateľný zážitok. Z viacerých plošín dovidíte na dominanty neďalekej Nitry, Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribečské pohorie a Strážovské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti je z nej vidieť celú nížinu až po Bratislavu. Prístup k rozhľadni je jednoduchý, autom sa k nej dostanete po ceste spájajúcej Šurianky a Nové Sady, potom už stačí prejsť upravenou poľnou cestou. Okrem rozhľadne nájdete na mieste posedenie s prístreškom, informačnú tabuľu a tiež ručne maľovanú mapu oblasti.

Rozhľadňa Radošinka
Foto: FB Miloš Kasal

Rozhľadňa na Malom Jelenci

Aj ďalšia, a zároveň najvyššia rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2015. Vyhliadková veža sa nachádza zhruba 18 kilometrov od Trenčína, v katastri dedinky Trenčianska Závada. Objekt sa po príchode do obce nedá prehliadnuť, rozhľadňa čnie na kopci Malý Jelenec v nadmorskej výške 449 metrov n. m a jej vlastná výška je až 24,6 metra. Z veže je možné sledovať vrchy Bielych Karpát, Považský Inovec, Strážovské vrchy či impozantné Vršatecké bralá.

Zážitky ponúka aj samotná cesta vedúca k rozhľadni, na ktorej nájdete rozsiahle gazdovstvo Uhliská s koníkmi, kozami či ovcami. Z parkoviska stačí už len sledovať vyšliapaný chodník vedúci priamo k vyhliadkovej veži, prechádzka vám nezaberie viac ako 20 minút.

Rozhľadňa Malý Jelenec
Foto: FB Slovak_na_ture

Pozrite si aj: Navštívili ste už turistické rozhľadne v okolí Partizánskeho?

Autor: Ľubo Mazán, Foto: FB Rozhľadňa na Vápennom vrchu, Obec Lovce, Slovenská 56-stka, Milan Chochlík, Juro Marťáčik, Rozhľadne Slovenska, Miloš Kasal, Slovak_na_ture