Ukrajinskí lekári pôsobia aj v našich nemocniciach, koľkí odišli naspäť do vlasti?

1226
zrušenie nemocnice partizanske

Vojenský konflikt u našich susedov môže spôsobiť aj problémy s pracovnou silou na Slovensku. Keďže prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil všeobecnú mobilizáciu, muži od 18 do 60 rokov nesmú Ukrajinu opustiť.

Zároveň by sa do rodnej krajiny mali vrátiť aj bojaschopní Ukrajinci, ktorí pôsobia v zahraničí. To môže narobiť komplikácie nielen automobilovému priemyslu, ale aj zdravotníctvu, nakoľko na Slovensku pracuje aj veľké množstvo lekárov.

Odišiel jeden lekár

Výnimkou nie je ani Nemocnica Svet zdravia v Partizánskom, kde okrem doktoriek z Ukrajiny pôsobí aj 11 ukrajinských lekárov. Podľa našich informácií sa do vlasti zatiaľ rozhodol vrátiť jeden z nich. „Išlo o doktora z gynekologického oddelenia, sám dobrovoľne odišiel naspäť domov,“ objasnila Oľga Kečkešová, námestníčka partizánskej nemocnice. Vedenie situáciu momentálne zvláda, lekára zastúpia iní kolegovia z oddelenia.

Komunikovali s ambasádou

Ako nám vysvetlil riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, pokiaľ je Ukrajinec registrovaný na ukrajinskej ambasáde a dlhodobo tu pracuje, povolávací rozkaz prichádza na Slovensko a nie domov na Ukrajinu. „V našej nemocnici pracuje 8 Ukrajincov, zo šiestich lekárov sú dvaja muži. Ani jeden z nich povolávací rozkaz zatiaľ nedostal, pokiaľ vieme, osobne komunikovali s ambasádorom, ktorý je presvedčený, že z pozície lekára na Slovensku vedia v momentálnej situácii urobiť pre svoju krajinu viac, ako keby išli bojovať do vlasti ako vojaci,“ povedal nám riaditeľ Peter Glatz.

V prípade, že sa sami rozhodnú odísť, nemocnica im v tom nijako brániť nebude. Ich odchod by síce narobil v poskytovaní zdravotnej starostlivosti komplikácie, nemocnica by ich však podľa jej vedenia zvládla.

Foto: mm