V Malých Bieliciach vyrastá nový cyklochodník: Súčasťou nové osvetlenie aj oddychové zóny

1009
cyklochodnik priemyselny park male bielice

Ako ešte vlani avizovala samospráva Partizánskeho, v tomto roku vyrastie v Malých Bieliciach nový cyklochodník. Ten bude nepriamym pokračovaním cyklochodníka popri rieke Nitre, ktorý sa končí pri pumptracku v blízkosti kúpeľov.

Na základe verejného obstarávania, do ktorého sa prihlásili štyri stavebné firmy, nový projekt vybuduje súkromná spoločnosť so sídlom v Trnave. V Partizánskom už zabezpečila napríklad rekonštrukcie vnútrobloku na Luhoch I či Sokolskej ulice. Cena diela je zhruba pol milióna eur. Budovanie cyklochodníka je rozdelené do dvoch etáp, tá prvá odštartovala počas minulého týždňa.

Firma pracuje súbežne na dvoch úsekoch, jeden sa začína z Kúpeľnej ulice (v blízkosti železničného priecestia) v Malých Bieliciach až po objekt spoločnosti Conti s dĺžkou zhruba 450 metrov. „Prvé na rade je odhumusenie a odkopanie zeminy, ktorú vozíme na skládku určenú investorom, prebehli už aj sondy inžinierskych sietí. Postupne budeme pokračovať s jednotlivými vrstvami, budúci týždeň by sme mali vápniť podložie na stabilizáciu povrchu, nasledovať budú jednotlivé vrstvy, povrch bude z asfaltu s obrubníkmi,“ vysvetlil stavbyvedúci Peter Galbavý. Vstup na cyklochodník bude z Kúpeľnej ulice, v tejto súvislosti sa v závere projektu odstráni časť existujúceho chodníka na tejto ceste, ktorý je zo zámkovej dlažby.

Druhou časťou, ktorá sa vybuduje ešte v tejto etape, je úsek pri kruhovej otočni (zhruba 150 metrov), aj tu už začali stavbári s prácami. Ako prvé museli odstrániť pôvodnú zámkovú dlažbu, v projekte má však svoje využitie. Poslúžila na potrebné prepojenie existujúceho cyklochodníka a pumptracku, kde bola doposiaľ nespevnená plocha.

cyklochodnik partizanske male bielice
Zdroj: FB Chceme zmenu v PE

Nový cyklochodník bude vybudovaný ako obojsmerný so šírkou 3,5 metra, pôjde o zdieľanú komunikáciu, využívať ju teda budú môcť nielen cyklisti, ale aj chodci. Ide teda o rovnaký systém, aký funguje na cyklochodníku popri rieke.

V rámci prvej etapy sa podarí vybudovať aj dve oddychové zóny. Tá väčšia sa bude nachádzať v blízkosti začiatku cyklochodníka pri Kúpeľnej ulici. Druhá vznikne pri kruhovej otočni. „Pribudnú mlatové chodníky so štrkom, dreviny, aj nejaké trvalky a cibuľoviny,“ pokračoval Peter Galbavý, súčasťou budú aj mobiliár a detské hracie prvky. Tieto dve zóny boli podmienkou Nadácie Velux, ktorá projekt spolufinancuje. V rámci cyklochodníka vznikne aj nové osvetlenie, v úseku od Kupeľnej ulice by malo pribudnúť 15 lámp.cyklochodnik male bielice velux

Firma plánuje dokončiť všetky práce do troch mesiacov, tak ako je stanovené v zmluve o dielo. Kedy by sa mohlo pokračovať s budovaním druhej etapy, zatiaľ nie je známe. Celková dĺžka cyklochodníka po dokončení oboch etáp bude 1,107 kilometra.

foto: mm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.