V nemocnici v Partizánskom začali s očkovaním detí nad 5 rokov

388
očkovanie deti nemocnica partizanske

Očkovanie proti COVID-19 sa stáva široko dostupné aj pre deti vo vekovej kategórii 5 – 11 rokov. Táto možnosť sa spustila v druhej polovici januára aj v Nemocnici Svet zdravia v Partizánskom. Registrácia je možná na korona.gov.sk.

Doposiaľ bolo očkovanie určené len pre vysoko rizikové deti, na základe odporúčania špecialistu, pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Takouto formou bolo zaočkovaných niekoľko stoviek detí. Na základe schválenia EMA je vakcína Comirnaty dnes už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia. Od 22. decembra je možné zaregistrovať na očkovanie aj deti v tomto veku a to bez odporúčania lekára.

Pediater je prítomný

S podávaním vakcíny začali už i v partizánskej nemocnici. „Dieťa musí prísť v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu. Najlepšie je vopred sa objednať na presný termín cez portál korona.gov.sk. Očkujeme deti iba v stredu ráno, kedy vieme zabezpečiť prítomnosť pediatra, čo je pri vakcinácii detí podmienkou,“ vysvetlila nám Oľga Kečkešová, námestníčka Nemocnice Svet zdravia v Partizánskom. Rodičia by mali prísť na očkovanie len s dieťaťom, ktoré nemá žiadne respiračné ochorenie či zvýšenú teplotu.

Nižšia koncentrácia ako u dospelých

Deti vo veku 5 – 11 rokov sa očkujú vakcínou Comirnaty (Pfizer/BioNTech). „Aplikuje sa im typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu, ktorý predstavuje tretinovú dávku oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka, podáva sa teda nižšia koncentrácia určená pre detský organizmus,“ spresnila Oľga Kečkešová. Nežiaduce účinky sa u detí môžu prejaviť podobne ako u dospelých. Podľa slov námestníčky sa však s reakciou u očkovaného dieťaťa zatiaľ v ambulancii nestretli, nemocnici taktiež doposiaľ neboli rodičmi hlásené žiadne vedľajšie účinky.

Očkujú aj neobjednaných

V súčasnosti je vakcinačná ambulancia v prevádzke pre dospelých v pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 8.00 do 15.00 h. „Vieme zaočkovať aj neobjednaných, vždy je však lepšie, ak sa pacient objedná cez korona.gov.sk a dostane termín, chodia k nám totiž aj ľudia z iných miest, kde je nutná registrácia. Nie je možné preto odhadnúť, kedy a koľkých neregistrovaných stihneme zaočkovať,“ podotkla námestníčka.

foto: MTP