V Partizánskom pre chrípku zatvorili dve škôlky

1172
materské školy partizanske

Respiračné ochorenia neobchádzajú ani okres Partizánske. V uplynulom týždni svoje brány zatvorili tri materské a jedna základná škola na území mesta. Aktuálne sú pre chorobnosť mimo prevádzky dve materské školy – MŠ na Topoľovej ulici vo Veľkých Bieliciach a MŠ pri ZŠ na Veľkej okružnej. Zatvorené budú do piatka. 

Ako nás informoval Miroslav Števčík zo Spoločného školského úradu v Partizánskom, keď je v materskej škole neprítomných 50 percent detí a viac, zariadenie sa zatvorí. Môže sa napríklad stať, že dieťa ani nie je choré, ale zostane doma, lebo ochorel jeho súrodenec. Na základnej škole na to stačí 20 percent chorobnosti.

Príznaky trvajú dlhšie

Svoju prevádzku v uplynulom týždni prerušili Materská škola na Makarenkovej ulici, tiež na Obuvníckej ulici a škôlka na Šípku. Od minulej stredy bola uzatvorená aj Základná škola na Ulici Športovcov vo Veľkých Bieliciach. Svoju činnosť obnovili v pondelok 5. februára.

„V okrese Partizánske stúpa chorobnosť respiračných ochorení hlavne u detí. Ide o klasickú chrípku, ktorá však trvá trochu dlhšie, ako sme boli zvyknutí. Pacienti sa necítia lepšie po troch, štyroch dňoch, teraz je to až po piatich až siedmich dňoch. Aj horúčky trvajú dlhšie,“ priblížila Zuzana Tornócziová, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach, pod ktorý spadajú okresy Prievidza a Partizánske.

zatvorené škôlky v Partizánskom, chorobnosť materské školy
Chrípka u starších ľudí môže prerásť až do zápalu pľúc

Riziko hlavne pre seniorov

Bežnými príznakmi sú teplota, kašeľ, bolesť hrdla, únava, malátnosť a ďalšie. „Je to veľmi rizikové hlavne pre starších ľudí, ktorí trpia pridruženými ochoreniami, pretože chrípka sa môže rozvinúť až do zápalu pľúc, čo je naozaj nebezpečné,“ zdôraznila Zuzana Tornócziová. Je dôležité vyhýbať sa uzavretým priestorom. V zariadeniach, ako sú napríklad nemocnice, sa odporúča nosenie respirátora, keďže tak chránime seba, ale aj ostatných. Mali by sme sa tiež vyhýbať hromadným podujatiam. Kľúčové je časté umývanie rúk a tiež pravidelné vetranie priestorov.

Foto: freepik.com, pixabay.com

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.