Vandalizmus v Partizánskom: Výmena zničených smetiakov stála mesto stovky eur

228

Častým terčom vandalov sú smetné nádoby. Výnimkou nie je ani Partizánske, problémy s nimi sa začali hneď v úvode nového roka.

Obyvatelia mesta si na vale rieky Nitry všimli nie jeden, ale rovno štyri poškodené smetné nádoby a dve ďalšie v parku vo Veľkých Bieliciach. Zničený kôš na odpadky našli aj pri cvičisku pre psov na sídlisku Luhy. Nádoby na odpadky boli zničené natoľko, že ich bolo potrebné vymeniť za nové.

Opravy v stovkách eur

Náklady s tým spojené pritom nie sú malou položkou. „Cena jedného koša je 36 eur a priama montáž pracovníkmi Technických služieb mesta (TSM) stojí 40 eur, čiže celková škoda za zničené odpadkové nádoby dosiahla výšku až 560 eur,“ vysvetlil Marián Omelka z oddelenia životného prostredia a dopravy MsÚ v Partizánskom.

Nejde o prvý prípad vandalizmu v meste. Samospráva musí rok čo rok použiť financie z mestského rozpočtu na výmenu nielen košov, ale často aj lavičiek či verejného osvetlenia. Vedenie mesta má pre týchto vandalov jasný odkaz. „Tieto osoby by sa mohli aspoň trochu zamyslieť nad tým, že pokiaľ takýto majetok poškodia, tak samospráva musí vynakladať zdroje na to, aby sme každý prvok opravili alebo zakúpili nový a všetko sú to financie mesta, teda nás všetkých,“ skonštatoval primátor Jozef Božik.

Kontaktujte 159

Usvedčiť ich pri čine nie je jednoduché, ako upozorňuje primátor nie je možné, aby mesto malo tisíc fotopascí, tisíc kamier alebo tisíc príslušníkov mestskej polície. Samospráva preto vyzýva ľudí, ktorí sú svedkami vandalizmu, aby okamžite kontaktovali mestskú políciu na telefónnom čísle 159. Poškodený alebo zničený majetok môžete nahlásiť na oddelení životného prostredia a dopravy Mestského úradu, ktoré zabezpečí nápravu. Ak sa podarí usvedčiť takéhoto páchateľa, tak mu, samozrejme, hrozí sankcia a pokiaľ by bolo súdne konanie, tak aj náhrada zdrojov, ktoré sú potrebné na to, aby sme museli prvok opraviť či vymeniť,“ konkretizoval Jozef Božik.

foto: FB Chceme zmenu v Partizánskom

Katarína Jankeje
Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.