Veľké Uherce – Skýcov: Oprava cesty v kritickom stave je v nedohľadne

1105
rekonštrukcia velke uherce skycov

Cesta II/511 medzi Veľkými Uhercami a Skýcovom je nočnou morou pre všetkých vodičov, ktorí po nej jazdia. Projekt na rekonštrukciu takmer päťkilometrového úseku predkladal Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ešte v júli 2019, riadiaci orgán ho schválil v októbri 2020.

Motoristom svitla nádej, keď sa odhadovalo, že prvé práce sa stihnú ešte do konca minulého roka. Situácia sa však odvtedy zmenila.

V čom je problém?

„Rekonštrukcia tejto cesty je projekčne rozdelená na 4 etapy. Ako prvá sa má realizovať 3. etapa, ktorá je v najhoršom stave, od osady Rudica – Fatimová až po najvyšší bod trasy s názvom Vrchhora. Úrad pre verejné obstarávanie zrušil súťaž na túto etapu cesty, dôvodom bol neprimeraný rozsah požiadaviek verejného obstarávateľa na predkladanie ponúk uchádzačov o zákazku,“ uviedla Lenka Kukučková, hovorkyňa TSK. Príčinou bolo podľa župy aj nedostatočné zdokumentovanie vyhodnotenia ponuky úspešného uchádzača, pričom tieto zistenia mohli mať vplyv na výsledok predmetného verejného obstarávania. „V súčinnosti s Úradom pre verejné obstarávanie aktuálne pripravujeme nové verejné obstarávanie, ktoré je v súčasnosti na ex ante kontrole,“ doplnila.

Výška investície pôjde hore

Náklady na rekonštrukciu s ohľadom na nárast cien kraj predpokladá vo výške približne 13 miliónov eur. Financovanie je plánované prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu. Župa v tejto súvislosti už získala nenávratný finančný príspevok vo výške 7,6 milióna eur. „Zvyšné náklady, teda zhruba 5,4 milióna eur, bude kraj financovať z vlastných zdrojov. Veríme, že rekonštrukcia cesty sa začne už v tomto roku. Termín však závisí od procesu verejného obstarávania a kontrol Riadiaceho orgánu pre IROP,“ podotkla hovorkyňa.

Dočkáme sa niekoľkých opráv

Aj napriek nejasnej budúcnosti rekonštrukcie spomínanej cesty, župa motoristom v okrese Partizánske na tento rok sľubuje viaceré celoplošné opravy. Na ceste III/1745 medzi obcami Ostratice a Žabokreky nad Nitrou pôjde o úsek v celkovej dĺžke 2,8 km. Druhým je 150 metrov dlhý úsek cesty  II/592  v katastrálnom území Ostratíc. Okrem toho kraj plánuje opravu cesty II/592 medzi Livinou a Nadlicami v úseku s dĺžkou 1,2 kilometra.

Viac si môžete prečítať v článku: V okrese Partizánske opravia cesty za viac ako pol milióna eur: O ktoré úseky pôjde?

Foto: MTP

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.