VIDEO: Debutový album speváčky Ester Wiesnerovej z Partizánskeho. Pozvala si umelcov z Japonska či USA

847
Ester Wiesnerová Blue Journal

Jazzová speváčka, hudobná skladateľka, textárka, pedagogička a v neposlednom rade rodáčka z Partizánskeho, ktorá posledných sedem rokov študovala, žila a pracovala za veľkou mlákou, sa na dlhší čas ocitla opäť na Slovensku. Kto by bol povedal, že práve v čase pandémie sa zrodí niečo unikátne.

Absolventka prestížnej hudobnej univerzity Berklee College of Music v Bostone, ktorá koncertovala a učila aj v Juhoafrickej republike, prichádza s výnimočným dielom, na ktorom pracovala štyri roky. Ide o debutový multidisciplinárny projekt. Unikátnosť spočíva v tom, že na jeho vzniku sa podieľali umelci z celého sveta. Nesie názov Blue Journal alebo Modrý zápisník a obsahuje 11 autorských piesní Ester Wiesnerovej.

Zaujímavosťou je, že nie je len hudobným albumom. Jeho obal tvorí ručne robený zápisník doplnený fotografiami s umeleckou grafikou ku každej piesni. Na vizuále sa podieľali Karin Harmanová, fotografka Laura Belišová a grafička Miriam Vyšňovská. Kostýmy pripravila módna návrhárka Monika Laceková.

Ester Wiesnerová jazz blue journal
Titulná strana nového albumu a ručne robený ekologický zápisník v jednom – aj vďaka nemu si môže každý začať písať ten svoj modrý zápisník

Blue Journal je o nekončiacom sa procese v každom z nás, o hľadaní vlastnej identity. „Štúdium v USA a pracovné cesty do nepoznaných kultúr ma podnietili ponoriť sa hlbšie do seba a klásť si viac otázok. Na neznámych kontinentoch mi v hľadaní odpovedí pomáhal reálny modrý zápisník, do ktorého som vkladala svoje myšlienkové pochody,“ vysvetľuje talentovaná skladateľka. Modrá preto, lebo aj ten jej bol rovnakej farby, ale tiež z dôvodu, že modrá pre ňu symbolizuje farbu hĺbky, ponorenia a utíšenia sa.

Komplikácie spojené s lockdownom

Album chcela nahrať so svojimi priateľmi, umelcami, s ktorými spolupracovala v zahraničí. Nebolo to ale jednoduché, pretože harfista Charles Overton je zo Spojených štátov, perkusionista Kan Yanabe z Japonska a saxofonista Sam Knight z Veľkej Británie. Dostať túto zostavu počas lockdownu na Slovensko bolo náročné. K hudobníkom sa pridal aj slovenský hráč na kontrabas a basgitaru Michal Šelep.

Vydanie je finančne náročné

V súčasnosti album môžete podporiť a predobjednať aj prostredníctvom crowdfundingovej kampane. „S mnohými vecami nám pomohli dobrí ľudia, ale je to medzinárodný a medziodborový projekt a tomu zodpovedajú aj výdavky,” hovorí Ester Wiesnerová. Oficiálne vydanie prebehne začiatkom budúceho roka. Ak sa to bude dať, na jar sa uskutoční naplánované turné. Speváčka verí, že zahraniční umelci, ktorí album nahrávali, prídu, hoci v súčasnosti je podľa jej slov odvážne niečo plánovať. Dodala, že napriek viacerým komplikáciám neľutuje, že na ňom začala pracovať práve v takomto období.

O Ester Wiesnerovej

Ester Wiesnerová je medzinárodne aktívna speváčka, skladateľka a pedagogička. Pôvodom je zo Slovenska a širšia verejnosť ju prvýkrát spoznala v televíznej speváckej súťaži Hlas Československa. Neskôr bola uvedená v zozname Forbes ’30 pod 30 a získala medailu jazzového skladateľa Gunthera Schullera. Svoju tvorbu hrala v koncertných sálach a kluboch ako Flagey Hall v Bruseli, Wuhan Concert Hall v Číne, The Piano Man v New Delhi a Smalls Jazz Club v New Yorku. Ako vokalistka sa objavila na pódiu s Daveom Hollandom, Lionelom Richiem a Lucianou Souzovou.

Jej autorské skladby zazneli na prestížnych svetových festivaloch ako Panama Jazz Festival, International Guatemala Jazz Festival a EUROJAZZ v Mexiku. Ako hosťujúca speváčka sa Ester objavila na 5 albumoch, Modrý zápisník je jej debutový album. Ester je aktívna aj ako pedagogička. Na Slovensku založila o.z. Za hranice s hudbou, ktoré sa venuje vzdelávaniu v oblasti jazzu a populárnej hudby Za hranice s hudbou. Za tri roky je absolventmi ich workshopov viac ako 100 slovenských študentov. Ester získala magisterský titul v USA v odbore jazzová kompozícia na New England Conservatory a bakalársky titul v odboroch spev a jazzová kompozícia na Berklee College of Music.

Zdroj a foto: TS E. Wiesnerovej, indiegogo.com

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy