VIDEO: Kostol v Krásne zdobí nová veža, pozrite si výmenu 6-tonového kolosu

375
veža kostola krásno partizánske

Kostol Povýšenia sv. Kríža v Krásne sa môže popýšiť novou vežou, ktorú je možné obdivovať z riadnej diaľky. Farnosť za to „vďačí“ plášťu, ktorý je z neprehliadnuteľného medeného plechu. Oplechovaná konštrukcia s krížom je vysoká 10 metrov a váži zhruba šesť ton.

Pôvodná veža bola porušená úderom blesku a následným požiarom v 60. rokoch minulého storočia,  takisto sa na jej stave podpísal samotný vek, keďže veža mala zhruba 200 rokov. „K tejto výmene sme pristúpili po obhliadke, ktorá odhalila značné poškodenie. Vyhodnotilo sa, že nebudeme lokálne opravovať zničené časti, ale vyrobíme ju úplne nanovo,“ vysvetlil kňaz farnosti Ondrej Zemko, ktorý pôsobí v Krásne od júla 2022.

Náročné práce

S výmenou sa začalo počas vlaňajšieho leta, práce trvali pomerne dlhý čas, nakoľko obnova bola náročná, nakoniec sa dielo podarilo dokončiť v polovici marca s pomocou profesionálov. „Pôvodnú helmicu veže kostola sme zložili žeriavom na zem, to bola tá najnáročnejšia časť, keďže bola rozpadnutá a nesúrodá. Keď bola veža na zemi, majstri mohli okopírovať konštrukciu a vytvoriť tak vernú kópiu,“ pokračoval farár.

Počas prác prebiehali v kostole všetky bohoslužby a pobožnosti, konštrukcia však bola zabezpečená tak, aby prípadný silný vietor nesfúkol niektoré časti a neohrozil zdravie farníkov. „Na obnovu finančne prispel nielen Biskupský úrad v Nitre, ale vo veľkej miere najmä obyvatelia obce, ktorí pomohli aj pri samotných prácach. Chcem sa im za to veľmi pekne poďakovať,“ povedal Ondrej Zemko.

veža kostol krasno
Pôvodná veža kostola, zdroj: Peter Múčka
kostol veža krásno
Nová veža kostola, zdroj: Peter Múčka
Nová veža kostola, zdroj: P. Múčka

Pokračujú s obnovou

Pod jej vrchol bude po požehnaní nitrianskym biskupom Viliamom Judákom umiestnená časová schránka, ako pamiatka pre budúce generácie. „Výrobou novej veže sme začali projekt celkovej obnovy vonkajška kostola. Teraz pokračujeme v rekonštrukcii fasády, nakoniec chceme vymeniť všetky dvere a okná,“ dodal miestny farár.

Pôvodný románsky kostol v Krásne vznikol na návrší Chríb a slúžil ako bohoslužobný priestor aj pre okolité obce. Podľa archeologických výskumov stál už od druhej polovice 11. storočia. Pôvodne mal podobu malej jednoloďovej stavby so štvoruholníkovým pôdorysom. V jeho okolí bol v rokoch 1952 – 1954 odkrytý rozsiahly stredoveký cintorín s viac ako 1 600 hrobmi. Do dnešných čias sa z pamiatky zachovali len nízke základy a obranný múr, ktorý ich obkolesuje.

Video z prác:

 

video: FB Farnosť Krásno, foto: Peter Múčka

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.