Druhá vlna celosvetovej pandémie koronavírusu opäť výraznou mierou zasiahla aj šport. Od polovice októbra predošlého roku sa hrajú len profesionálne súťaže v piatich najsledovanejších športoch.

S novými obmedzeniami sa museli vysporiadať aj v Karate klube Drap Partizánske. V súvislosti s protipandemickými opatreniami museli drapáci vymeniť telocvičňu za svoje obývačky a detské izby. V polovici októbra predošlého roku sa prepli vďaka aplikácii ZOOM na online tréningový režim. Aj keď začiatky adaptácie na zmenu situácie boli ťažké, teraz si tréner drapákov Peter Hnyk pochvaľuje online formu tréningov.

Svojich zverencov teraz kontroluje cez kameru: „Priznám sa, najskôr som si vôbec nevedel predstaviť, ako cez internet budeme fungovať. Nakoľko nie som až tak technicky zdatný typ, išiel som do toho s istými obavami. Keď sa však teraz na to spätne pozriem, tento systém sa nám v súčasnej situácii veľmi osvedčil. Naozaj je výbornou alternatívou. Spolu s mojimi zverencami sme tri razy počas týždňa v kontakte. V podstate takmer plnohodnotne môžeme zachovať tréningový proces, hlavne čo sa týka kondičnej a technickej prípravy. Samozrejme, chýba nám cvičenie vo dvojiciach. Karate je však šport jednotlivca, takže ak sa chce niekto posúvať vpred, musí trénovať aj individuálne. A nie každý má vytvorené ideálne podmienky, preto trénovať doma nie je nič nezvyčajné. Ja som napríklad začínal kedysi cvičiť v prerobenej starej sušiarni. Jednoducho, kto chce trénovať, spôsob si nájde. Pokiaľ sa chceme udržať vo výkonnosti, musíme hľadať alternatívy.“

Tréner Peter Hnyk so synom Ronaldom počas online tréningu:

Online tréningy mladí oceňujú

Pred pandémiou mal Karate klub Drap vyše stovky aktívnych členov. V súčasnosti ich trénuje sotva polovica. „Samozrejme, klasické tréningy mi chýbajú, tie sa nedajú len tak nahradiť. Online tréningy však vnímam celkom pozitívne, keďže nemôžeme normálne trénovať, pomáhajú nám udržať sa v kondícii,“ kvituje formu dištančnej prípravy Juliette Slivková.

Spolu s ďalšou slovenskou reprezentantkou Zuzanou Mišovýchovou bojujú o nomináciu na majstrovstvá Európy v športovom karate kadetov a juniorov. Ich dejiskom bude v auguste fínske Tampere. „Myslím si, že online tréningy sú super možnosť, ako aj v tejto náročnej situácii zostať v kondícii a udržať si kontakt so športom, ktorý máme radi. Zo začiatku to bolo náročné, ale postupne sme si zvykli a vytvorili sme si doma svoj priestor, kde môžeme za daných možností trénovať. Pre mnohých by bolo náročné trénovať individuálne, takto v skupine sa môžeme aj navzájom motivovať,“ pridáva svoj pohľad Veronika Masárová, ktorá patrí k najskúsenejším členkám KK Drap.

Juliette Slivková počas online tréningu:

Turnaje nahradili videosúťaže

V dobe pandémie Slovenský zväz karate kompenzuje reálne športové turnaje videosúťažami. V nich rozhodcovská porota hodnotí techniku a nasadenie na videonahrávkach pretekárov. Súťaží sa v súbornom cvičení kata i v športovom zápase kumite, v ktorom súťažiaci simulujú duel so súperom. Toho nahrádzajú dve pod sebou na zvislom lane alebo tyči zavesené loptičky. „Aj keď sa mi online súťaže celkom páčia, lepšie je to v telocvični, kde mám kontakt s deťmi,“ vyjadrila sa talentovaná Martina Matejíčková, s ktorou súhlasí aj ďalší zo skupiny najmladších členov KK Drap Matej Kmeť: „Podľa mňa sú lepšie tréningy aj súťaže v telocvični, kde nás tréner môže všetkých vidieť.“

Peter Hnyk, ktorý počas aktívnej kariéry reprezentoval Slovensko, si uvedomuje deficit klasických súťaží: „Trénovať takpovediac na sucho je, samozrejme, dôležité nielen pre dobrý vnútorný pocit a kvôli udržaniu fyzickej kondície, ale aj na odbúranie stresu a zvládnutie pandemickej situácie po psychickej stránke. Kontakt so súperom na súťažiach však pomáha k výkonnostnému napredovaniu pretekárov. Pokiaľ chýba, len ťažko sa niekam posunú.“

Matej Kmeť počas videosúťaže Karate Zvolen Cup 2021:

Dôležitá je spätná väzba

Na otázku, dokedy vydržia zotrvať v čase protipandemických reštrikcií v online režime, si však tréner drapákov netrúfa odpovedať. „Ťažko povedať, je to podľa mňa veľmi individuálne, ako je kto schopný sa prispôsobiť daným okolnostiam. Veľmi dôležitá je spätná väzba. Pri tých starších rozhoduje predovšetkým sebadisciplína, kým pri mladších je alfou a omegou aj ústretovosť rodičov, za čo im veľmi ďakujem. Bez nich by online tréningy neboli možné,“ dodal s pokorou Peter Hnyk, ktorý je držiteľom 3. danu Seiwakai Goju Ryu Karate Do a 3. danu JKF Goju Kai.

Foto: MTP, KK Drap Partizánske