Okúsiť neopakovateľný strelecký zážitok či adrenalínové dobrodružstvo môžete už pár mesiacov na vynovenej Strelnici nad Salašom v Partizánskom.

Známy strelecký areál prešiel po dlhých rokoch zásadnou zmenou. „Vzhľadom na to, že som aktívne pôsobil v streleckej komisii pri Slovenskom poľovníckom zväze, a teda robili sme výcvik poľovníkov, tak sme sa s pár ľuďmi dohodli, založili si strelecký klub a zobrali sme si tento areál do dlhodobého prenájmu s tým, že ho zrekonštruujeme a budeme vychádzať v ústrety poľovníkom i záujemcom o streľbu,“ uviedol Juraj Tomík, predseda Streleckého klubu DOZARMS.

Takmer trištvrte roka prác bolo potrebných na to, aby strelnica nielen fungovala, ale aj spĺňala všetky zákonom dané kritériá. „Pôvodne ten areál vyzeral úplne inak, nevyhovoval však už balistickým normám. Predchádzajúci balistický posudok z 80-tych rokov dávno skončil, v roku 2003 vznikla nová norma, ktorá upresnila používanie strelníc,“ priblížil Juraj Tomík.

Dnešná príprava na streľby…

Uverejnil používateľ Strelnica nad Salašom Partizánske Nedeľa 20. septembra 2020

Priestor určený na trap

Nová moderná športová strelnica má šesť streleckých stanovíšť určených pre krátku a dlhú zbraň. „Je tu 10, 25, 50 a 100-metrová strelecká palebná čiara, vzadu sú dva boxy pre dynamickú streľbu, ktorá sa využíva hlavne asociáciou dynamickej streľby a na praktický výcvik policajtov,“ popísal predseda klubu. „Zadný sektor je pripravený pre strelecké súťaže ako policajný parkúr, IPSC a ďalšie športové aktivity. Okrem taktických výcvikov a výcvikov bezpečnostných zložiek slúži aj pre záujemcov o akčnú streľbu,“ doplnil inštruktor Streleckého klubu DOZARMS Branislav Krošlák.

Súčasťou strelnice je aj areál pre brokovú streľbu. Ako skonštatoval Juraj Tomík: „Je veľmi obľúbená medzi poľovníkmi i športovými strelcami. Máme tu automatický trap – sú to asfaltové holuby, na ktoré sa strieľa v rôznych disciplínach.“

Pod dohľadom inštruktorov

Strelnica je dostupná pre členov streleckého klubu, ale aj širokú verejnosť. V areáli je vždy prítomná zodpovedná osoba – správca strelnice. Overiť si presnú mušku a zastrieľať si na terč môže i človek, ktorý nie je držiteľom zbrojného preukazu. „Pod dozorom odborne vyškoleného inštruktora sa oboznámi, prevedie základný výcvik a môže si z tej skutočnej zbrane reálne vystreliť a dozvedieť sa, ako sa zbraň správa, čo je to streľba,“ zdôraznil predseda streleckého klubu.

„Pre civilné osoby zabezpečujeme strelecký výcvik, prípravu na zbrojný preukaz, to znamená, vieme vyškoliť ľudí aj v ovládaní zbraní,“ podotkol Branislav Krošlák s tým, že záujemcom o streľbu sú vysvetlené bezpečnostné postupy pri správaní sa na strelnici s možnosťou zapožičania si zbrane.

Areál zo vzduchu 😊👍🏼💪☁️

Uverejnil používateľ Strelnica nad Salašom Partizánske Nedeľa 2. augusta 2020

Akcie pre celú rodinu

„Pomaly sa nám rozrastá členská základňa klubu, aj záujemcovia z radov bežných občanov, taktiež mestská polícia je kolektívny člen nášho klubu a záujem je aj zo strany štátnych policajtov,“ poznamenal Juraj Tomík. Počas letných mesiacov si strelecký klub pripravil špeciálnu akciu s názvom Strieľa celá rodina, ktorá bola určená pre dospelých s deťmi od 10 rokov.

„Snažíme sa všeobecne propagovať tento šport, ak sa deti napríklad zaujímajú o budúce povolanie policajtov, môžu si vyskúšať rôzne zbrane, rôzne druhy kalibrov a celé je to vedené takou zábavnou formou,“ vysvetlil inštruktor Branislav Krošlák. Pre verejnosť je strelnica v tomto období otvorená v piatok od 15.30 do 18.00 h a v nedeľu od 8.30 do 12.00 h.

strelnica partizanske nad salašom

foto a video: FB Strelnica nad Salašom Partizánske