Fitnes centrá sú momentálne zatvorené a skupinové cvičenia zrušené až do odvolania. To však ale neznamená, že sa musíme úplne vzdať pohybu.

Udržiavať sa vo forme a v dobrej kondícii môžete aj doma. „Tí, čo chcú na sebe trošku pracovať, tak by mali cvičiť doma. Je to síce stiesnený priestor, ale dajú sa nájsť rôzne cvičenia. Stačí koberec alebo karimatka a dá sa spraviť pekný 15-20 minútový tréning. Treba však cvičiť pravidelne,“ odporúča futbalový fitnes tréner a učiteľ telesnej výchovy v ZŠ s MŠ na Veľkej okružnej Milan Ivanka, podľa ktorého by cvičenie malo byť zamerané na posilnenie hlbokého stabilizačného systému, teda stredu tela.

Posilňovňou tak môže byť teraz vaše telo. „Niektorí majú doma pomôcky ako fit loptu, bosu alebo malé činky, dá sa využiť aj toto náradie, ale väčšine ľudí stačí, keď si odcvičí s vlastným telom cvičenia, ktorých je dostatok na youtube alebo kdekoľvek na internete, samozrejme, treba tomu trochu aj rozumieť,“ pripomenul Milan Ivanka. Napríklad jedným z efektívnych, ale i fyzicky a psychicky náročných cvičení, ktoré si môžete vyskúšať doma, je tabata.

Inšpirujte sa cvičením podľa fitnes trénera Jakuba Blažeka

Rozhýbať si celé telo môžete sériou jednoduchých cvikov, ktoré sú zamerané na zlepšenie mobility a stability. Tým, že trávime viac času pri televízoroch a počítačoch, niektoré svaly sa nám skracujú, iné ochabujú. Cvičenie je určené pre všetky vekové kategórie, stačí vám len podložka a vlastné telo.

Vyskúšajte jogu s inštruktorkou Vanessou Masaryk

Pozitívne účinky na zdravie prináša i cvičenie jogy. Pôsobí uvoľňujúco pri bolestiach chrbtice a redukuje stres. Okrem rôznych póz zahŕňa meditovanie či dýchacie cvičenia. Pomocou jogy sa nielen rozhýbete, ale si aj zlepšíte svoju náladu.

foto: archív J. Blažeka a V. Masaryk