VIZUALIZÁCIE: Ako bude vyzerať nový pavilón bojnickej nemocnice?

626
novy pavilon nemocnica v bojniciach

Dlhoročná ťažba uhlia v regióne hornej Nitry sa výrazne podpísala aj pod nalomené zdravie obyvateľov tohto regiónu. Hlavným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na hornej Nitre je práve župná bojnická nemocnica, s ktorou má zriaďovateľ, teda Trenčiansky samosprávny kraj, veľké plány.

„Tak, ako chceme riešiť dopady na životné prostredie v tomto regióne, musíme riešiť aj dopady na ľudské zdravie,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Plán transformácie regiónu hornej Nitry je súčasťou Plánu spravodlivej transformácie, ten stojí na troch pilieroch, čo vytvára oporu aj pre skvalitnenie zdravotníckych služieb, ktoré sú mimoriadne dôležitou súčasťou života v území zasiahnutom ťažbou uhlia.

Postavia nový pavilón

„Preto sme požiadali podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú aj Andreasa von Buscha v Európskej komisii, aby pod pilier kvalita života mohli byť zaradené aj rekonštrukcie a modernizácie nemocníc,“ povedal župan. Reč je najmä o Nemocnici s poliklinikou v Bojniciach, ako sme totiž pred niekoľkými týždňami informovali, vzniknúť by tu mal nový pavilón. „Zámerom je poskytovať internistickú starostlivosť na jednom mieste. Liečiť sa v ňom budú pacienti zasiahnutí environmentálnou záťažou, kardiovaskulárne ochorenia, kožné, pľúcne, rehabilitácie, oddelenie dlhodobo chorých a geriatria. Prízemie bude s recepciou a za ňou bude kompletná ambulantná starostlivosť, ktorá bude sústredená na jednom mieste aj s ambulantnými rehabilitáciami,“ načrtol vtedy plány riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz.

Moderný systém práce

Inovatívnym spôsobom by mali byť riešené samotné lôžka, ktoré budú tzv. plávajúce. „Nevymýšľame niečo nové, kopírujeme to, čo funguje vo svete. Je to z dôvodu, aby sme vedeli alokovať a využívať personál, lepšie plánovať služby lekárov a sestier.“ Financie na tento účel chce TSK žiadať práve z Fondu spravodlivej transformácie.

novy pavilon nemocnica v bojniciach

Zdroj a foto: TSK