Zákaz vstupu psov do Parku J. A. Baťu vyvolal vlnu odporu: Mesto chce diskusiu

106
zákaz psy partizanske

Na júnovom rokovaní poslancov v Partizánskom bol schválený úplný zákaz vodenia psov do areálu Vodného hradu a tiež Parku J. A. Baťu na Námestí SNP. Obyvatelia sa však búria, s novou aktualizáciou Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o niektorých podmienkach držania psov nesúhlasia.

Predtým mohli do Parku J. A. Baťu chodiť majitelia s domácimi miláčikmi, ale museli ich mať na vôdzke. Vodenie psov do tejto lokality je však po novom úplne zakázané, čo vyvolalo negatívne ohlasy aj na sociálnych sieťach. Z toho dôvodu bola do programu augustového zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ) zaradená aj táto problematika. Zákaz bol schválený členmi Mestskej rady i MsZ, hlavným argumentom bolo to, že park využívajú okolité školy a škôlky na exteriérové aktivity, ako aj široká verejnosť na oddych a nie je možné mestskou políciou garantovať bezpečnosť a čistotu adekvátnu pre verejné priestranstvo. Ako kompromis k tomuto kroku bol zrušený zákaz vstupu so psom do Parku M. R. Štefánika, kde sa po novom môžete pohybovať so psom, ale na vôdzke.

Poslanci s rozdielnymi názormi

Poslanec i člen Výboru mestskej časti Centrum – Baťovany Martin Mariani s aktualizáciou VZN súhlasí. Podľa neho majú prednosť deti a šanca využiť park a vrátiť do neho iný život. „Nevnímam, že by mali v nejakej mestskej časti psičkári diskomfort. Máme veľké dvory, vnútrobloky, ktoré sú trávnaté, tiež v blízkosti koruny hrádze rieky Nitry je veľa priestoru,“ podotkol počas rokovania s tým, že väčšina členov VMČ sa zhodla na tom, že ide o správny krok.

Opačný názor má členka výboru a poslankyňa MsZ za mestskú časť Centrum – Baťovany Nataša Kluková. Podľa nej by samospráva mala ľudí viac vzdelávať v danej problematike a nie prinášať len ďalšie zákazy. „Aj v minulosti v parku trávili čas deti a tiež psíky a všetko fungovalo. Treba ľuďom povedať, že keď tam chcú ako psičkári chodiť, je potrebné, aby sa tak aj správali. Neriešme to zákazmi, ale nájdime inú cestu. Pretože potom môžeme pred park umiestniť tabule so zákazom pre psov, bezdomovcov, neprispôsobivých občanov a nemusíme nič riešiť,“ uviedla Nataša Kluková.

Vystúpili aj obyvatelia centra

Do diskusie sa na rokovaní MsZ zapojila obyvateľka mesta, ktorá psa vlastní. „My, ktorí bývame v centre, ten park potrebujeme. Žijú tu aj dôchodcovia, ktorí so psíkom nepôjdu na val alebo do Parku M. R. Štefánika, ktorý majú od ruky,“ povedala. Podľa nej sú väčším nebezpečenstvom injekčné striekačky, ktoré, ako podotkla, už niekoľkokrát v parku našla a aj ich vyhadzovala.

Pripravujú stretnutie

Podnety zobralo mestské zastupiteľstvo na vedomie, v septembri sa uskutoční stretnutie, ktoré inicioval primátor Jozef Božik. „Cieľom bude nájsť vecné riešenie, ktoré povedie k spokojnosti občanov, poslancov a tiež tých, ktorí majú psíkov a starajú sa o nich. Pevne verím, že ho nájdeme, aby boli spokojní všetci, aby sme garantovali, že priestor parku bude v súlade s potrebami a požiadavkami, ktoré majú občania v danej mestskej časti,“ ozrejmil primátor. Jedna z alternatív je práve tá, že by do Parku J. A. Baťu mohol byť opäť povolený vstup so psom pripevneným na vôdzke.

Rokovanie o tomto bode si môžete pozrieť vo videu:

Foto: ilustračné, freepik.com

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.