Zapojili sa do úctyhodného podujatia: Krv na pôde Gymnázia v Partizánskom darovalo viac ako 40 ľudí

620
gymnazium partizanske, darovanie krvi

Potreba krvi neklesá ani počas pandémie. Nik z nás nevie, kedy ju bude najviac potrebovať. Toto si veľmi dobre uvedomujú nielen učitelia Gymnázia v Partizánskom, ale aj jeho študenti, ktorí sa rozhodli darovať najvzácnejšiu tekutinu priamo na pôde strednej školy v stredu 13. októbra.

Ako nám vysvetlil organizátor podujatia a zároveň učiteľ gymnázia Peter Ivanka, nie je to prvý raz, kedy sa škola do takýchto aktivít zapojila. „Chodili sme najskôr do našej nemocnice darovať krv, potom do centra voľného času, videli sme, že záujem je dostatočne veľký. Preto sme spoločne s Národnou transfúznou službou z Trenčína vytvorili podmienky na darovanie krvi u nás v škole. Začali sme pred dvoma rokmi, vtedy bola účasť dobrá, no dnes je ešte lepšia,“ ohodnotil počet darcov Peter Ivanka.

Rozhoduje COVID automat

Aby sa vôbec odber krvi mohol uskutočniť, musel byť okres v oranžovej fáze. „Pôvodne sme mali termín naplánovaný až o dva týždne, no keďže nevieme, v akej farbe sa budeme potom nachádzať, dohodli sme to nakoniec skôr,“ vysvetlil učiteľ gymnázia. Najvzácnejšiu tekutinu sa rozhodlo podarovať 13 žiakov, zaujímavosťou je že až 12 z nich bolo prvodarcov. Svoju premiéru absolvoval aj žiak Sebastián: „Každý, kto je zdravý a má možnosť darovať krv, tak by to mal využiť a pomôcť takýmto spôsobom ľuďom, ktorí to potrebujú.“

Zapojili sa i zamestnanci

Zahanbiť sa avšak nedali ani samotní učitelia či zamestnanci školy, zúčastnilo sa ich 12. „Krv idem darovať už šiesty raz, považujem to za normálnu vec, stále je veľa ľudí, ktorí ju potrebujú, či už po nehodách alebo po operáciách,“ prezradila administratívna pracovníčka Jana Benková.

Gymnázium umožnilo odber aj rodinným príslušníkom a priateľom školákov ako i učiteľov, zúčastniť sa mohli aj tí, ktorí reagovali na výzvu zverejnenú na stránke Národnej transfúznej stanice. Dokopy sa do úctyhodného podujatia zapojilo až 41 ľudí.

Pozrite si reportáž Mestskej televízie:

Foto: MTP