Zdolala ďalší rekord: Paulína Avenová z Partizánskeho postúpila na ME, šampionát však zrušili

968
paulina avenova

Na Atletickom štadióne v Martine sa za prísnych protipandemických opatrení a bez divákov uskutočnili v závere marca pod názvom Deváteho desiatka chodecké preteky na dráhe. Zúčastnila sa ich aj Partizánčanka Paulína Avenová.

Na podujatí, ktoré sa nieslo v organizátorskej réžii Atletického klubu ZŤS Martin, sa zrodili tri limity na tohtoročné majstrovstvá Európy atlétov do 18 rokov. Tie sa mali uskutočniť 26. až 29. augusta v talianskom Rieti.

Stuhnutá, ale s osobným rekordom

Požadovaný výkon 26 minút splnili prvé tri dievčatá v kategórii dorasteniek, ktoré súťažili v chôdzi na 5000 m. V mimoriadne chladnom a veternom počasí, ktoré sprevádzalo aj sneženie, triumfovala Ivana Dudová (24:28,51 min) z domáceho AK ZŤS Martin pred druhou Paulínou Avenovou (24:47,52 min) z Partizánskeho. Zverenkyňa trénera Petra Mečiara, ktorá reprezentuje klub ŠK ŠOG Nitra, si zlepšila osobný rekord o minútu.

Paulína Avenová tréner Peter Mečiar
Paulína Avenová s trénerom Petrom Mečiarom

„Som spokojná, hoci mám natrénované určite na viac. Počas celých pretekov nám však snežilo a teplota dosahovala len jeden stupeň, čo nám značne ovplyvnilo naše výkony. Na začiatku sa mi chodilo skvele, ale po dva a pol kilometri mi od zimy začalo tuhnúť svalstvo a pomaly som si prestávala cítiť nohy. Vedela som, že ak chcem splniť limit, nesmiem poľaviť z nasadeného tempa. Keď som prišla do cieľa a zbadala som svoj čas, potešila som sa. Zároveň som ale cítila, že to mohlo byť ešte lepšie, a to ma trochu zamrzelo. Sezóna ale pokračuje ďalej a ja dúfam, že predvediem aj ďalšie kvalitné výkony,“ povedala po pretekoch Paulína Avenová. Tretie miesto obsadila Terézia Kurucová (25:21,33 min) z ŠK ŠOG Nitra, ktorá je ďalšou zo zverenkýň trénera Petra Mečiara.

Paulína Avenová Partizánske
Medailistky v kategórii dorasteniek, zľava Paulína Avenová, Ivana Dudová a Terézia Kurucová

Šampionát ohrozený

Atletická mlaď na starom kontinente sa na začiatku apríla dozvedela smutnú správu, ktorá prišla z talianskeho mesta Rieti. Európska atletika a Talianska atletická federácia zrušili atletické majstrovstvá Európy do 18 rokov z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie.

“Samozrejme, je to pre mňa veľké sklamanie, ako asi aj pre každého iného účastníka, ktorý splnil limit na toto podujatie. Aj keď si myslím, že ešte existuje nejaká šanca na zmenu dejiska šampionátu, nechcem sa na to príliš spoliehať, aby som potom nebola sklamaná ešte viac. Príprave som obetovala naozaj veľmi veľa času. Táto správa ma však neodradila a naďalej budem pokračovať v príprave a dúfať, že nám ostatné podujatia, ako napríklad majstrovstvá Európy juniorov v Talline nezrušia. Preto sa idem pokúsiť splniť limit v chôdzi na desať kilometrov už túto sobotu v Olomouci, reagovala na jóbovu zvesť Paulína Avenová.

Po zverejnení informácie o zrušení európskeho šampionátu, ktorý sa mal pôvodne konať už v roku 2020, členka rady Európskej atletiky a prezidentka Rakúskeho atletického zväzu Sonja Spendelhoferová vyzvala dočasného prezidenta EA Dobromira Karamarinova, aby okamžite konal. Má kontaktovať všetkých 51 členských krajín so zámerom nájsť náhradné dejisko ME 2021 do 18 rokov. Rakúsku iniciatívu podporuje aj Slovenský atletický zväz.

Zdroj: SAZ, foto: Martin Kotrha