Na sídlisku Šípok v Partizánskom prebiehal počas mesiaca máj pilotný zber kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. V súčasnosti samospráva vykonáva zber na takmer celom území mesta. Systém od dverí k dverám zabezpečujú pracovníci Mestskej komunálnej čaty. Poďme si ale spoločne objasniť, čo sa ďalej s odpadom deje a kam smeruje.
V prvom rade je nutné poznamenať, že triedením kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu chránime planétu. Skládky sú jedným z najväčších producentov skleníkových plynov. Neuvoľňuje sa z nich oxid uhličitý, ale niekoľkonásobne intenzívnejší skleníkový plyn – metán. Je dôležité, aby sme materiál, ktorý môže skončiť na poliach, neumiestňovali na skládky. Môže im zabezpečiť úrodnosť a klímu vo veľkej miere ochrániť.
Buď kompostáreň alebo bioplynka
Existujú dve možnosti ako efektívne využiť kuchynský biologicky rozložiteľný odpad – kompostovanie alebo zhodnotenie v bioplynovej stanici. Partizánske plánuje vybudovať vlastnú kompostáreň, čo mestu ušetrí náklady. Zatiaľ ale kuchynský odpad z mesta smeruje do bioplynovej stanice v Bošanoch.
Čo produkuje bioplynová stanica?
Niektorí si myslia, že tento spôsob škodí životnému prostrediu. Podľa slov Branislava Moňoka, predsedu občianskeho združenia Priatelia Zeme, ide o nevedomosť. „Ide o anaeróbny proces, pri ktorom sa tie plyny vyberú a vytvára sa elektrina a teplo,“ vysvetlil. Bioplynová stanica v Bošanoch má dva základné výstupy. Prvým je metán, ktorý je následným procesom spaľovania v špeciálnych kogeneračných jednotkách transformovaný na elektrickú energiu – tá je cez trafostanicu odvádzaná do elektroenergetickej distribučnej sústavy, a tepelnú energiu.
Druhým výstupom je vysoko kvalitné organické hnojivo – v tekutej aj tuhej forme. Produktmi anaeróbneho rozkladu substrátu sú teda bioplyn a digestát, ktorý sa v prípade optimálneho zloženia môže umiestniť na poľnohospodársku pôdu.
Projekt za milióny eur
Nová kompostáreň by mala vzniknúť v areáli bývalých závodov. Samospráve sa na ňu podarilo získať zdroje z eurofondov vo výške takmer 3 milióny eur. Projekt bude financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Kompostáreň je navrhnutá tak, aby ročne dokázala spracovať až 3 250 ton biologicky rozložiteľných odpadov, z toho 950 ton kuchynského a 2 300 ton zeleného odpadu. Viac sa dočítate v článku: Partizánske postaví kompostáreň v bývalých závodoch: Špičková technológia za 3 milióny eur
zdroj: alternativeenergy.sk, foto: MTP