Jarný rínok s novinkami: Do Partizánskeho prišlo takmer 90 predajcov

645
Jarný rínok, OZ Užitoční ľudia, predajcovia, mestská tržnica

Do Partizánskeho prišlo v sobotu 23. marca takmer 90 predajcov z celého Slovenska. Svoje výrobky prezentovali na tradičnom Jarnom rínku, ktorý organizuje Občianske združenie (OZ) Užitoční ľudia.

V tomto roku prišli organizátori s novinkou. Predajné stánky boli prvýkrát situované pred bránou do bývalých závodov. Prihlásilo sa naozaj veľa predajcov a bolo nám ľúto ich vyraďovať. Hľadali sme cestu, ako sa rozšíriť, kde by bola vhodná spevnená plocha. Do parku sme ísť nechceli, keďže sme nevedeli, aké bude počasie, aby sa nestalo, že autá trávu rozryjú. Rozhodli sme sa, že využijeme zónu pred fabrikou,“ ozrejmila predsedníčka OZ Užitoční ľudia Petra Lajchová.

Predajcovia boli zo začiatku skeptickí, či ľudia na druhú stranu podchodu vôbec prídu, ale nakoniec priestor naozaj ožil a návštevníci si prišli na svoje. Pred fabrikou si mohli prítomní vychutnať aj hudobný program v podaní Ota Váhovského a Andreja Jerigu. „Na Jarný rínok väčšinou nepripravujeme bohatý kultúrny program, keďže naozaj je to aj o počasí, ktoré nemusí vyjsť a keďže mnoho vecí financujeme z nášho rozpočtu, tak sa vždy bojíme investovať do bohatého programu, aby sa nestalo, že naozaj bude pršať a potom sa stane, že si koncerty nikto neužije,“ vysvetlil Lukáš Števík z OZ.

Ponuka bola naozaj bohatá

V rámci Jarného rínku je podľa neho náročné hlavne vybrať vhodný priestor, kde predajcov rozmiestnia, aby bol prístup pre návštevníkov prijateľný a aj samotní predajcovia boli spokojní s tým, kde sa nachádzajú. „To, že sme sa rozhodli prejsť na druhú stranu podchodu, bolo aj trochu náročné rozhodnutie, nie vždy sme boli úplne jednotní. Museli sme si povedať, aké to bude mať výhody, ale aj nevýhody,“ priblížil. Krok sa vyplatil. Parkovisko, ktoré prešlo rekonštrukciou v roku 2022, ožilo a prilákalo množstvo záujemcov.

Jarný rínok, mestská tržnica, Užitoční ľudia, handmade výrobky
Bianka Černáková vyrába predmety z epoxidovej živice

Stánky sa nachádzali aj v priestoroch tržnice a pred podchodom. Sortiment bol pestrý, predávali sa rôzne dekorácie, oblečenie či lákavé maškrty. Svoje výrobky z epoxidovej živice prišla ukázať Bianka Černáková z Kamenca pod Vtáčnikom. Vyrába rôzne šperky, tácky či podložky. „Ručne sušené a lisované kvety zalievam dvojzložkovou tekutinou. Je priesvitná, hustá možno ako med. Následne to musí vytvrdnúť. Daný proces trvá približne 12 hodín, je to potrebné urobiť na viackrát,“ prezradila talentovaná umelkyňa.

Záľube sa venuje tri roky. Tácky majú aj praktické využitie. „Výhodou je, že sa nerozbijú. Môže sa na ne dať aj niečo teplé do 80 stupňov alebo otvorené potraviny,“ dodala Bianka Černáková. Potešili sa aj záhradkári, ktorí si mohli zakúpiť jarný sortiment. „Ponúkame kríčky, stromy. Ľudia majú záujem, najčastejšie pýtajú maliny, ríbezle. Trendom je strom hurmikaki, ktorý je beznádejne vypredaný. Príde desať stromov, do hodiny už nemáme nič,“ uviedla predajkyňa Adriana Draxlerová.

Ožili zvyky a tradície našich predkov

Peter Orbán sa venuje predaju ľanového oblečenia už 34 rokov. Ako poznamenal, dôležitá je pre nich kvalita. „Aby sa ľan málo krčil, dobre žehlil. Chceme, aby boli zákazníci spokojní, keďže potom sa k nám, samozrejme, vracajú. Ja sa vyznám do predaja, moja manželka do vymýšľania. Pre nás je podstatné, aby naše výrobky neobsahovali polyester, elastan a iné umelé zložky, tie u nás nenájdete,“ dodal Peter Orbán.

Na rínku sa prvýkrát zúčastnil Matúš Chrkavý z Klátovej Novej Vsi. V jeho ponuke nájdete vlastné čili výrobky, všetko od kvapiek, omáčok, tiež nakladané papričky a čili planty. „Ľudia si zatiaľ vyberajú to najpálivejšie, čo tu mám, a to papričku Carolina Reaper, ktorá je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Má 2,2 milióna jednotiek pálivosti. Po niečom jemnejšom siahajú skôr ženy,“ dodal predajca.

Foto: kch

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.