Peter Bebjak Krištáľové krídlo 2021

Úspešný slovenský režisér a rodák z Chynorian Peter Bebjak si svoju zbierku ocenení doplnil o ďalšie. Je ním Krištáľové krídlo za rok 2020.

Ocenenie si prevzal na slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo v nedeľu 20. júna. Záštitu nad ním mala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Režisér, producent, scenárista a herec Peter Bebjak získal cenu v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za film Správa. V minulom roku ho na Oscara nominovala Slovenská filmová a televízna akadémia. O cenu sa uchádzal v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Pri tej príležitosti poskytol rozhovor aj pre noviny Tempo. „Sme radi, že Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala náš film, aby mohol reprezentovať a zabojovať o ceny Americkej filmovej akadémie Oscar 2020. Z každej krajiny mimo USA je zaslaná jedna snímka, takže konkurencia je obrovská, ale urobíme všetko preto, aby Správa bola dostatočne viditeľná,“ uviedol Peter Bebjak po tom, čo sa rozhodlo o nominácii na Oscara.

Režisér Peter Bebjak na slávnostnom podujatí spolu s Jurajom Lojom a Antonom Šulíkom:

Posted by Krištáľové krídlo on Thursday, June 24, 2021

Hoci sa film napokon nedostal do užšieho výberu top 15 zahraničných filmov, na tzv. oscarový shortlist, získal pozitívne hodnotenia v zahraničných médiách. Dobrá správa prišla aj v závere mája tohto roku – film bude reprezentovať Slovensko v kategórii hraný film Európskych filmových cien v Berlíne, o víťazoch sa rozhodne začiatkom decembra.

Slovenská premiéra 23. septembra

Film je nakrútený podľa knižnej predlohy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských Židov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa v apríli 1944 podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, čo sa tam deje. V slovenských kinách bude mať film premiéru 23. septembra.

Už len štyri mesiace a uvidíme sa v kinách na celom Slovensku! Tešíme sa na vás už od 23. septembra! ☺

Posted by Správa on Monday, May 24, 2021

Foto: FB Krištáľové krídlo, FB Správa