Extrémne podmienky na 230 km triatlone: Vzácny kov si odniesol aj Partizánčan Pavol Lencsés

1571
Pavol Lencses Partizanske triatlon ironman

Piešťanská Lodenica a jej okolie boli dejiskom 19. ročníka medzinárodných pretekov Slovakman Triathlon. Na extrémne náročných pretekoch na 226 km sa predstavilo 285 účastníkov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Talianska a Luxemburska. Slovenského Ironmana so cťou absolvovali aj traja triatlonisti z Partizánskeho – Pavol Lencsés, Miroslav Dvonč a Marián Pravda.

Podujatie bolo zároveň majstrovstvami Slovenska a 2. kolom Českého pohára v klasickom dlhom triatlone. Dokonca Pavol Lencsés získal na slovenskom šampionáte premiérovú bronzovú medailu v kategórii mužov od 40 do 49 rokov.

Pokoril magickú hranicu

Porciu 3,8 km plávania, 180 km cestnej cyklistiky a 42,2 km behu zvládol Lencsés v osobnom rekorde 9:55:55,5 hodiny. Osobný limit na dlhom triatlone z roku 2017, ktorý zaznamenal v Otrokoviciach na Moraviamane, si tak reprezentant klubu Nereus Žilina posunul o viac ako 50 minút! „Môj výkon na pretekoch bol zavŕšením niekoľkomesačnej systematickej prípravy s cieľom pokoriť magickú desaťhodinovú hranicu. A musím podotknúť, že tentoraz sa mi príprava naozaj vydarila. Som rád, že som sa pridal k Miroslavovi Dvončovi a v Partizánskom som ďalším športovcom, ktorému sa to podarilo. Pódiové umiestnenie bolo pre mňa čerešničkou na torte,“ neskrýval spokojnosť Pavol Lencsés. Vo svojej vekovej kategórii skončil Pavol Lencsés tretí za víťazným Karolom Džalajom (8:35:24,7 h) z VŠC Dukla Banská Bystrica a druhým Ľubošom Oravcom (9:46:09,0 h) z PROefekt teamu Lošonec.

Posted by Slovakman on Thursday, August 19, 2021

Splnil si sen

Vtesnať sa pod desať desať hodín bolo pre Pavla Lencsésa dlhodobým snom: „Pred dlhým triatlonom si pretekár odhadne čas, ktorý chce dosiahnuť, a dve tretiny pretekov sa potom drží tempa. Musí pritom krotiť emócie, aby tempo neprepálil a preteky vôbec dokončil. Čas začínajúci sa jednociferným číslom bol mojím snom od účasti na prvom Ironmane v roku 2013. A trvalo mi iba osem rokov, kým som si splnil tento sen. Ďakujem všetkým, ktorí mi k jeho dosiahnutiu pomohli. Manželke za tolerovanie náročného tréningového procesu, kamarátom, že so mnou trénovali, a aj fanúšikom popri trati za povzbudzovanie. A veľká vďaka za to, že som si splnil sen, patrí trénerovi Tomášovi Jurkovičovi!“

Útočil na striebro

Triatlonu sa Pavol Lencsés venuje deväť rokov. A na svojom siedmom Ironmane v poradí útočil dokonca na striebornú priečku. Zo Sĺňavy vyplával tretí s časom 59:59,2 min, pričom po cyklistike, kde dosiahol ôsmy najlepší čas 5:12:26,1 h, klesol na priebežnú štvrtú priečku. V behu, ktorý je jeho najsilnejšou disciplínou, sa predral na striebornú priečku, no nepodarilo sa mu ju udržať. Nakoniec na maratóne dosiahol siedmy najlepší čas 3:38:50,5 h. „Moje trávenie začalo štrajkovať a na začiatku predposledného piateho okruhu mi prišlo ťažko. Musel som výrazne spomaliť a tým som dal šancu konkurencii,“ vysvetlil príčiny straty striebornej pozície Pavol Lencsés, ktorý dlhé roky súťažil pod klubovou hlavičkou Pegas Triatlon Partizánske.

Dvonč najrýchlejší v cyklistike

Hneď za Lencsésom dobehol do cieľa na štvrtej pozícii vo výslednom čase 10:02:28,0 h ďalší Partizánčan Miroslav Dvonč, ktorý je jeho oddielovým kolegom v klube Nereus Žilina. Ten sa blysol najlepším časom vo svojej najsilnejšej disciplíne – cestnej cyklistike – keď šesť 30 km dlhých okruhov zvládol za 4:43:06,4 h.

Miroslav Dvonč Partizánske triatlon ironman Miroslav Dvonč Partizánske triatlon ironman

Trojlístok Partizánčanov na ironmane v Piešťanoch dopĺňal Marián Pravda. Člen klubu Pegas Triatlon Partizánske obsadil v rovnakej kategórii mužov od 45 do 49 rokov štrnáste miesto v čase 11:29:05,8 h. Pre Pravdu to bol tretí absolvovaný Ironman v kariére. Premiérový štart na dlhom triatlone si odkrútil práve na Slovakmane v roku 2013 aj s Pavlom Lecsésom. Obaja sa v roku 2014 predstavili aj na Moraviamane.

V konečnom poradí medzinárodného podujatia Slovakman Triathlon 2021 obsadil Pavol Lencsés v kategórii mužov od 45 do 49 rokov šieste miesto, Miroslav Dvonč skončil siedmy a Mariánovi Pravdovi patrí medzi mužmi od 40 do 44 rokov 22. miesto.