Hlasy psičkárov v Partizánskom vypočuté: Psy sa do Parku J. A. Baťu vrátia

488
zakaz psov namestie partizanske

Už niekoľko mesiacov je v Partizánskom horúcou témou vstup psov do Parku J. A. Baťu. V júni mestskí poslanci odobrili úpravu príslušného všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorou dali psičkárom stopku do Parku J. A. Baťu. Majiteľom psov sa tento krok nepáčil, vedenie mesta preto prišlo s kompromisom, trvať však nemusí večne.

Dôvodom zákazu bolo najmä to, že park sa nachádza v tesnej blízkosti škôl a deti ním nielen prechádzajú, ale ho aj využívajú v rámci vyučovania. Majiteľom psov bola v rámci zmeny VZN ponúknutá alternatíva – so svojím domácim miláčikom (ale na vôdzke) mohli po novom ísť do Parku M. R. Štefánika. Netrvalo dlho a táto zmena vyvolala riadnu vlnu nevôle a kritiky, primátor Jozef Božik preto v polovici októbra inicioval stretnutie obyvateľov centra a výboru danej mestskej časti (VMČ).

Len na vôdzke

Samospráva sa rozhodla urobiť krok späť a Park J. A. Baťu opäť otvoriť psičkárom. Psy budú mať vstup do parku umožnený, ale musia byť na vôdzke.

„Vnímali sme argumenty slušných majiteľov psov, teda tých ľudí, ktorí rešpektujú platné zákazy a upratujú po svojich psoch. Preto, keď nás oslovil primátor Jozef Božik a ponúkol kompromisné riešenie, rozhodli sme sa ho prijať. Obyvateľom sme kompromis predstavili, tí ho počas stretnutia akceptovali. Do parku sa umiestnia nádoby na psie exkrementy a pri vstupoch budú inštalované informačné tabule o tom, ako sa majú ľudia správať,“ povedal člen VMČ Centrum – Baťovany a poslanec Martin Mariani.

Ako upozornil predseda výboru a poslanec Tomáš Merašický, podmienky platia nielen pre psičkárov, ale všetkých, ktorí do parku vstupujú. „V lokalite by mali pribudnúť nové prvky aj pre deti, preto je dôležité, aby každý dodržiaval poriadok. Zároveň sme si všimli, že medzi rôznymi skupinami vzrástlo napätie, preto chcem za výbor požiadať, aby sa majitelia psov a rodičia detí k sebe správali tolerantne, aby si nenadávali a boli voči sebe slušní,“ uviedol po stretnutí Tomáš Merašický.

Chystajú zmenu VZN

Na to, aby sa táto zmena mohla začať uplatňovať aj v praxi, je nutná aktualizácia VZN. Tá bude predložená na rokovanie poslancov na ich decembrovom zasadnutí. „Návrh musí najskôr prejsť cez Mestskú radu, potom pôjde na zastupiteľstvo. Verím, že ostatní poslanci tento krok svojím hlasom podporia,“ dodal Martin Mariani. Ako upozornil primátor počas stretnutia, ak sa situácia umiestnením nádob a tabúl nezlepší a park bude plný exkrementov, mesto sa vráti k predošlému zákazu.

Foto: ilustračné pixabay