Kalendár Partizánskeho na rok 2022 v predaji: Odkrýva príbehy dnes už neexistujúcich miest a budov

760
stolovy kalendar partizanske 2022

V týchto dňoch dostávajú Partizánčania do svojich schránok lístky, vďaka ktorým si budú môcť prevziať stolový kalendár na rok 2022 zadarmo na Mestskom úrade v Partizánskom. Urobiť tak môžu v dňoch od pondelka 13. decembra až do 14. januára budúceho roka.

Stolový kalendár na rok 2022 pripravilo Vydavateľstvo Tempo a jeho motívom sú fotografie budov v bývalých Baťovanoch a Partizánskom, ktoré dnes už neexistujú. Päťdesiattri fotografií pochádzajúcich prevažne z archívu redakcie dopĺňajú popisky, ktoré pripomenú príbehy (ne)zabudnutých objektov i nedávno asanovaných budov.

Aj tieto fotografie sú súčasťou stolového kalendára s názvom Zľahla sa po nich zem:
klzisko batovany 1940
Provizórne klzisko a areáli fabriky, ktoré si svojpomocne vytvorili mladé ženy a muži Baťovej školy práce. Fotografia pochádza z roku 1940.
stará kotolna a elektraren batovany
Zem sa zľahla aj po starej kotolni a elektrárni v budove č. 51 v areáli fabriky v Baťovanoch, ktorá bola dokončená v roku 1941.
predajna ovocia a zeleniny partizanske
Pred areálom závodov stála kedysi predajňa ovocia a zeleniny. Zriadili ju v júli 1968
hadzanarske ihrisko partizanske
Na priestranstve dnešného vstupného areálu na kúpalisko Dúha sa od roku 1972 rozprestieral hádzanársky štadión. Bol nielen dejiskom hádzanárskych turnajov, ale aj podujatí v boxe (ako vidno na fotografii)

Pomohol aj regionálny historik

S redigovaním kalendára a poskytnutím fotografií a informácií pomohol redakcii aj regionálny historik Peter Múčka, ktorý je autorom niekoľkých historických publikácií. „U starších, skôr narodených určite vzbudí historické, i keď nie tak dávne, reminiscencie, ktoré svojou podstatou sú existenčnou potrebou človeka v každom období ľudského života a umožňuje vytvárať priaznivú, vnútornú psychologickú klímu pri zhodnocovaní predchádzajúcich období svojho života. Nehovorím to ja, ale mnohí odborníci považujú spomínanie za užitočnú aktivitu. A spomínať je na čo, či už v dobrom, alebo zlom. Ak je história podhubím prítomnosti a inšpiráciou pre budúcnosť, má kalendár význam aj pre mladú generáciu a má ambíciu stať sa medzigeneračnou aktivitou seniorov, ich detí a vnúčat. Je dôležité, aby aj mladá generácia poznala históriu svojej dedovizne, krásneho mesta, v ktorom žije,“ uviedol Peter Múčka na adresu myšlienky a obsahového spracovania kalendára.

Darček pre blízkych

Okrem toho, že stolový kalendár je akýmsi sprievodcom dnes už neexistujúcich objektov, je aj dekoráciou a praktickým doplnkom do domácnosti. Praktickým aj preto, že obsahuje aj prehľad termínov zvozu separovaného odpadu vo všetkých mestských častiach Partizánskeho.

Ak chcete kalendárom potešiť svojich blízkych a kúpiť ho napríklad ako vianočný darček, môžete tak urobiť vo Vydavateľstve Tempo na Februárovej ulici (oproti Domu služieb Alfa). Cena za jeden kus je 2,40 eur. Redakcia je otvorená tento týždeň do piatka 17. decembra a v novom roku od pondelka 10. januára.

Prečo niektoré mená chýbajú?

Ak si chcete v kalendári zaznačiť sviatky svojich blízkych, môžete natrafiť na to, že niektoré mená v ňom nie sú zaznačené a iné majú zmenený dátum. Nie je to však chyba, ako by sa mohlo zdať. Zmeny, ktoré súvisia so zaradením nových mien a so zmenami už existujúcich menín, rieši tzv. Kalendárová komisia, ktorá ich zapracováva do Oficiálneho kalendária Ministerstva kultúry SR. Úloha komisie vyplynula z potreby zjednotenia rozkolísanej praxe pri vydávaní kalendárov, ktorá súvisí s nedostatočnou reguláciou v tejto oblasti. Aj z tohto dôvodu tam nie je zahrnutých väčšina netradičných mien, ktoré sa vyskytujú v slovenskej populácii.

Nie je kalendár ako kalendár

Oficiálne kalendárium je aj súčasťou stolového kalendára Partizánske 2022 – Zľahla sa po nich zem. Kalendárium nie je záväzné, má iba odporúčací charakter. Keďže ho nemusia akceptovať všetky vydavateľstvá, jednotlivé kalendáre sa môžu líšiť. Niektoré obsahujú okrem tradičných mien aj nezvyčajné a zriedkavé mená, ktorých je v súčasnosti už neúrekom. Ak sa chcete uistiť o meninách svojich blízkych, skontrolovať si ich dátumy môžete v oficiálnom kalendáriu na stránke ministerstva kultúry.

Foto kalendára: mm, archívne fotky: archív Vydavateľstva Tempo, s.r.o.