Partizánčania nie sú s vývozom zmesového odpadu spokojní: Svoju povinnosť si ale neplnia

698

Aj napriek tomu, že na sociálnych sieťach sa viacero obyvateľov sťažovalo, že zníženie frekvencie vývozu zmesového odpadu od rodinných domov na raz za dva týždne, je nedostatočné, prax ukazuje opak. Potvrdil to aj posledný zber zmesového odpadu z Veľkých Bielic, ktorý vykonali Technické služby mesta vo štvrtok 30. januára.

S redakciou sme absolvovali zber v tejto mestskej časti, keďže podľa analýz sú to práve Veľké Bielice, kde je zmesový odpad najviac „znečistený“ inými zložkami, ktoré tam nepatria.

Nádoba na zmesový odpad bol plná odpadu zo záhrad, ktorý patrí do kompostéra

Už po niekoľkých zastávkach bolo jasné, že vývoz odpadu raz za dva týždne nerobí väčšine problém, plechové nádoby neboli preplnené, niekde dokonca naplnili nádobu len do polovice. Problémom bol však samotný obsah. „Sám som si prešiel niekoľko naplnených nádob, je zarážajúce, že sa v nich stále nachádza veľké množstvo odpadu, ktorý tam nepatrí,“ skonštatoval poslanec za Veľké Bielice Erich Dvonč. Do nádob obyvatelia Veľkých Bielic hádžu najmä zelený odpad a odpad zo záhrad – išlo o suché lístie, rastliny, zvyšky kôry, orezané kry a podobne.

O probléme s plienkami vedia

Podľa slov zamestnancov Technických služieb mesta (TSM) sa táto situácia opakuje pravidelne, dokonca sa v nádobách objavujú aj stavebný odpad, kamene, ktoré spôsobujú, že zamestnanci majú problém presunúť nádobu od brány rodinného domu k vozidlu, nakoľko je nadmerne ťažká. Ako pokračoval dlhoročný zamestnanec, Partizánčania nie sú ochotní triediť odpad a návyky sa rokmi nezlepšujú. „Jednou z objektívnych príčin, prečo vývoz raz za dva týždne nemusí rodine stačiť, je používanie plienok, či už ide o malé deti alebo chorých ľudí. Tento problém musíme riešiť spoločne so zamestnancami mestského úradu, alternatív je niekoľko, verím, že prinesieme tú najlepšiu pre občanov,“ pokračoval Erich Dvonč.

Triediť sa nám nechce

Zmesový odpad po zbere smeruje na triediacu linku v bývalých závodoch, kde dochádza k mechanickej úprave. Po vysypaní odpadu bolo voľným okom vidieť, že v zmesovom odpade sa okrem odpadu zo záhrad nachádzalo veľké množstvo plastu, kuchynského odpadu, textilu, kovov, teda zložiek, ktoré sa dajú vytriediť, pokiaľ občan chce. „Zelený odpad patrí do kompostéra, plasty a kovy zbiera mesto pravidelne priamo od rodinných domov, na textil máme nádoby. Frekvencia zberu je nastavená dobre, ak však občania triedia. Náklady na odpadové hospodárstvo budú len rásť, preto im odporúčam, aby sa zamysleli, čo do svojich nádob dávajú,“ dodal dlhoročný poslanec.

Foto: MTP

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.