Pôrod s pozitívnym testom na COVID-19? Barbora z Veľkých Uheriec si vo Francúzsku “užila” svoje

1319

Mohlo by sa zdať, že štáty európskeho kontinentu sú na tom v „nažívaní“ s koronavírusom podobne. Pravdou ale je, že v každom z nich má pandémia iný priebeh, a tak aj relatívne blízke štáty, čo sa vzdialenosti týka, s ňou zvádzajú iný boj.

Svoje o tom vedia Francúzi, ktorí momentálne zápasia s treťou vlnou pandémie. V krajine galského kohúta žije už päť rokov Barbora Collin, pochádzajúca z Veľkých Uheriec. So svojou rodinou býva v meste Six-Fours-Les-Plages na juhovýchodnom pobreží Francúzska.

Barbora s manželom Jasonom a dcérkou Scarlett, vo februári 2021 sa rodinka rozrástla o dievčatko menom Stella-Rose

Zákaz vstupu na pláž

Až do dnešných dní bol priebeh v krajine obdobný ako na Slovensku. Francúzsko zaviedlo prvý lockdown pred rokom, druhý prišiel na jeseň. Tretí paralyzoval ľudí v dobe, kedy by už najradšej vyšli zo svojich príbytkov a užívali si voľnosť a slobodnejší pohyb, ktorý sa spája s prebúdzajúcou sa prírodou, jarou a slnečnými lúčmi. „Počas prvého lockdownu pred rokom platil prísny zákaz. Nesmeli sme si ísť ani posedieť na pláž, žiadny piknik, stretnutia s priateľmi, žiadne opaľovanie – aby som to vysvetlila, bol síce ešte len máj, ale u nás je už v apríli veľmi pekne. Aj reštaurácie a obchodné centrá boli zatvorené,“ vybavuje si situáciu spred roka Barbora.

Pláž Six-Fours-Les-Plages Francúzsko
“Človek nemá takú voľnosť, nemôže ísť napríklad do reštaurácie, do ZOO s deťmi a nemôže si ten život užiť tak, ako si ho užíval predtým,” tvrdí Barbora na otázku, čo jej počas pandémie chýba najviac

Počas leta sa opatrenia uvoľnili, ale nevymizli. „Na niektorých plážach platili 1 a pol metrové rozstupy, reštaurácie tiež poposúvali stoly viac od seba a niekde boli aj plexisklá medzi jednotlivými stolmi. Napriek tomu sa život cez leto podobal tomu spred pandémie,“ spomína si Barbora a pochvaľuje si najmä to, že cez leto mohla vycestovať na Slovensko za rodinou. „Na Vianoce sa nám vôbec nepodarilo prísť, neboli žiadne lety, obmedzovala nás aj karanténa a pravdupovediac, človek sa aj trochu bál,“ priznáva mladá Slovenka.

Barbora Collin Francúzsko

Testovanie nie je povinné

V súvislosti s príchodom druhej vlny ochorenia COVID-19 a zavedením lockdownu na jeseň Barbora priznáva, že ľudia popustili v dodržiavaní opatrení, podobne ako tomu bolo aj na Slovensku: „Na začiatku pandémie mali všetci strach a rešpektovali nariadenia. V októbri už ale bolo vidieť, že už poľavili, chodili viac von, na prechádzky a využívali aj to, že môžu ísť do obchodov. Aj v nosení rúšok – veľa ľudí to nerešpektovalo, ale, naopak, najmä starší ľudia nosili a nosia rúško aj v prírode, kde by ho teoreticky mať nemuseli.“

Rozdiel oproti Slovensku je v tom, že testovať sa chodia len tí, ktorí majú podozrenie na COVID-19, prípadne tí, čo prišli do kontaktu s pozitívnym. Testovanie podstupujú vo Francúzsku v lekárňach a majú ho hradené poisťovňou. „Keď boli zimné prázdniny, vtedy sa deti zvyknú presúvať na druhý koniec krajiny k starým rodičom, tak veľa rodičov dalo otestovať svoje deti predtým, ako odišli k starkým, aby ich náhodou nenakazili. Ale testovanie nie je povinné tak, ako máte na Slovensku,“ tvrdí rodáčka z Veľkých Uheriec. Podobne to však majú s dodržiavaním karantény – ak je jeden člen rodiny pozitívny, ostať doma 14 dní s ním musí celá rodina.

Školy fungovali normálne

Od septembra minulého roka do 3. apríla, kedy bol v štáte zavedený trojtýždňový lockdown, fungovali školy v normálnom prezenčnom režime. „Ak bol dovtedy v triede nakazený jeden žiak, triedu nezatvorili. Museli byť nakazení minimálne piati, aby uvažovali nad zatvorením triedy,“ uvádza Barbora informácie z prvej ruky, keďže manžela má učiteľa v základnej škole. „Deti aj pedagógovia nosili rúška a po štyroch hodinách si ich museli vymeniť. Vychádzalo to tak, že vždy po obede si dali nové rúško. Neskôr vyšlo nariadenie, že nesmú nosiť také, ktoré sú vyrobené doma, len zakúpené chirurgické. Totiž, mnohí školáci si zo začiatku doma šité rúška ani neprali… Manžel s tým mal skúsenosť, keď sa ho žiak spýtal, či si môže vymeniť rúško, lebo ho má už dva týždne,“ prezrádza s úsmevom.

Francúzske pobrežie
Momentálne platí vo Francúzsku prísny lockdown. Od polovice mája by sa mali podľa prezidenta Macrona otvoriť terasy reštaurácií a život by sa mal pomaly vracať do normálu

Momentálna situácia ju neteší a veľmi si želá skorý návrat do normálu. Kvôli sprísneným opatreniam sa Francúzi môžu bez obmedzenia pohybovať len v ohraničenom priestore. Pre cesty za desaťkilometrový dovolený okruh od bydliska alebo počas nočného zákazu vychádzania, ktorý platí od 19.00 do 6.00 h, je potrebné vyplniť písomné potvrdenie. „Je to veľmi obmedzujúce. Preto sa chcem dať určite zaočkovať, chcem, aby sa to všetko skončilo, aby som mohla vycestovať za rodinou na Slovensko a mala by som istotu, že som ja aj moja rodina v bezpečí,“ tvrdí na margo vakcinácie.

Najprv šok, potom dvojnásobná radosť

Na obdobie pandémie Barbora predsa len nebude spomínať až s takou nechuťou. V tomto neľahkom období sa v jej živote totiž udiala príliš radostná udalosť – narodenie druhej dcérky, ktorá prišla na svet v čase zúriacej pandémie – vo februári tohto roka. Nezabudnuteľný zážitok mal však aj veľmi trpkú príchuť: „Keď som prišla do nemocnice s pôrodnými bolesťami, umiestnili ma na izbu, kde mi hneď automaticky urobili test na COVID-19. Celý čas som mala rúško, kým som čakala na výsledok. Medzičasom ma odviedli na pôrodnú sálu a až tam mi prišli oznámiť výsledok môjho testu – bol pozitívny!”

“Odrazu všetci, čo sa o mňa starali, zmizli, išli sa obliecť do ochranných oblekov. Keď sa vrátili, dali mi respirátor, aby som ich nenakazila. Po hodine, keď som sa už zvíjala v silných pôrodných bolestiach, mi z laboratória prišli povedať, že si tam pomýlili mená a ja som vlastne negatívna,“ spomína si Barbora a aj po čase cíti úľavu, ktorá prišla s touto správou.

„Zrazu boli všetci spokojní, šťastní, že nie som pozitívna, že ich nenakazím a ja, samozrejme, som mala radosť tiež. Bol to ale popritom veľmi nepríjemný zážitok. Pretože, keď mi na pôrodnej sále oznámili, že som pozitívna, znamenalo to pre mňa, že musím čím skôr napísať všetkým, s ktorými som bola v kontakte posledné tri dni,“ opisuje trpké chvíle, ktoré napokon utlmila radosť z narodenia dcérky.

Foto: archív Barbory Collin, IG Ville de Six Foursles plages