Sedem rokov tvrdej práce: Obnovu kaplnky na Vrchhore zavŕšia svätou omšou

1631
Kaplnka Vrchhora Veľký Klíž OZ Tu Žijeme

V polovici júna úspešne skolaudovali rozhľadňu Chotenovec pri Veľkom Klíži, v týchto dňoch uzatvárajú kapitolu sedemročnej obnovy kaplnky svätého Jána Nepomuckého na Vrchhore, na niekdajšom pútnickom mieste. Chuť a vôľa pustiť sa do nových aktivít im nechýba a pre záchranu miestnych pamiatok by toho urobili viac, no chýbajú financie – tvrdia ľudia z Občianskeho združenia Tu Žijeme so sídlom vo Veľkom Klíži.

„Vrchhora je pre nás, obyvateľov Veľkého Klíža, veľmi špeciálne miesto, kam veľmi radi chodíme na vychádzky a vždy tu niekoho ďalšieho stretnete,“ tvrdí spoločným hlasom občanov obce Zuzana Dolná zo združenia, ktoré vzniklo v roku 2011 a venuje sa najmä deťom, ochrane životného prostredia a obnove historických pamiatok. Témou obnovy kaplnky svätého Jána Nepomuckého na Vrchhore sa začali zaoberať v roku 2014. „Na jednej turistickej akcii organizovanej miestnym turistickým klubom KST Ostrá Veľký Klíž sme začuli diskusiu o ďalšej budúcnosti pamiatky, nakoľko v tom čase bola poškodená strecha a zatekalo do nej. Vtedy sme sa začali zamýšľať, ako by sme kaplnke z roku 1740 mohli pomôcť,“ približuje Zuzana Dolná.

Rekonštrukčné práce na streche kaplnky v roku 2016:

oprava vežičky

Posted by OZ TU Žijeme on Wednesday, December 21, 2016

Jedným dychom dodáva, že opraviť strechu v súlade s platnými slovenskými predpismi nebolo jednoduché, nakoľko ide o národnú kultúrnu pamiatku: „Najdlhšie nám trvalo vyriešiť vlastnícke vzťahy k tejto sakrálnej pamiatke, aby sme vôbec boli oprávnení komunikovať s Pamiatkovým úradom. Toto celé trvalo skoro dva roky a v roku 2016 sme sa dostali k samotnej obnove strechy.“

Finišujú na úprave okolia

V ďalších rokoch sa pustili do opravy dverí a okien, s čím im pomohla firma z Topoľčian. Pôvodné kovové časti sa snažili svojpomocne zreštaurovať. Následne sa museli popasovať s vlhnutím stien kaplnky, urobila sa vonkajšia fasáda i vnútorné omietky. Momentálne je na rade úprava okolitého terénu a zabezpečenie toho, aby odtekala voda v okolí kaplnky – všetko sa robí pod dohľadom a na základe stanovených požiadaviek Pamiatkového úradu. „Obnova kaplnky nás stála zaokrúhlene 10 000 eur, veľa prác však bolo vykonaných dobrovoľníkmi. Celková hodnota je teda podstatne vyššia. Naše občianske združenie je verejnoprospešná organizácia, preto sme obnovu financovali z 2 % z daní (aj preto bola rozdelená do viacerých rokov), darov a dotácie z obce Veľký Klíž,“ upresňuje Zuzana Dolná.

Posted by OZ TU Žijeme on Saturday, June 26, 2021

Sanácia zrúcaniny kostola

V pozornosti občianskeho združenia Tu Žijeme je aj sanácia národnej kultúrnej pamiatky v obci – románskeho kostolíka svätého Michala Archanjela. Aktuálne sa zaoberajú prípravnými prácami na jeho obnovu.

Ako však dodáva Zuzana Dolná, ktorá združenie vedie, revitalizáciu by si pýtala aj ďalšia pamiatka. Ide o zrúcaninu pútnického kostola svätého Michala datovaného do obdobia rokov 1685 – 1713, ktorá sa nachádza v blízkosti kaplnky na Vrchhore: „Ide tiež o národnú kultúrnu pamiatku, takže na základe našej skúsenosti vieme, že prípadné konzervovanie tejto zrúcaniny bude časovo a finančne veľmi náročné. Vzhľadom na to, že naše činnosti robíme dobrovoľnícky a máme aj limitované finančné zdroje, aj pri najväčšej vôli nevieme teraz začať nový projekt. Samozrejme na obnovu národných kultúrnych pamiatok je možné získať dotácie z Ministerstva kultúry SR, ale táto dotácia pokrýva 90 % oprávnených nákladov a zvyšné prostriedky je potrebné niekde získať, čo nie je ľahké. Preto, ak by nám chcel niekto pomôcť finančne alebo by chcel pridať ruku k dielu a začal by sa zaoberať konzervovaním zrúcaniny kostola na Vrchhore, veľmi radi sa podelíme o naše bohaté skúsenosti s obnovou národných kultúrnych pamiatok.“

Vrchhora ožíva

Obnovu kaplnky ako aj všetky svoje aktivity zamerané hlavne na zachovanie kultúrnych pamiatok v obci a okolí zviditeľní občianske združenie na podujatí Vrchhora ožíva. Uskutoční sa v sobotu 31. júla priamo na Vrchhore. Lokalita je dostupná z obce Veľký Klíž po približne 3 kilometre dlhom značenom turistickom chodníku. Podujatie uvedie o 11.00 h svätá omša. Po nej nasleduje kultúrno-spoločenský program. V ňom sa predstavia sokoliari, šermiari, spevokoly Chor de Clus a Klížania, ako aj deti z folklórneho krúžku ZŠ Klátova Nová Ves. Občianske združenie naň všetkých srdečne pozýva.

Vrchhora Veľký Klíž podujatie

Foto, plagát: FB OZ Tu Žijeme