Prečo nevyužiť slnečný víkend na výlet do okolia? V našom regióne a blízkom okolí vyrástlo v posledných rokoch veľa rozhľadní, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Menšie i väčšie, staršie i novšie – koľko z nich sa vám podarí vidieť osobne toto leto? V prvej časti nášho seriálu sa môžete inšpirovať tými, ktoré máme takmer za rohom.
Chotenovec
Iba nedávno, v prvých mesiacoch tohto roka, bola dokončená rozhľadňa na vrchu Chotenovec. Stojí v nadmorskej výške 470 metrov a ešte teraz vonia čerstvým drevom. Návrh na jej výstavbu vznikol v Občianskom združení Tu žijeme z Veľkého Klíža. Veža má celkovú výšku 16 metrov a jej zhotoviteľom je Jozef Poništ so spolupracovníkmi. Stavba je drevená, má však kovové ukotvenie a zábradlie. Stojí na čistinke, ktorej dominuje pekná borovica. Na nej kedysi bola umiestnená menšia vyhliadková plošina. Z výšky asi jedenásť metrov, kde sa nachádza najvyššie podlažie súčasnej veže, je pekný výhľad na pohorie Považský Inovec, na hrebeň Tribeča a Vtáčnika, vidno aj najvyšší vrchol nášho okresu – 735-metrový Hrubý vrch. K veži sa najľahšie dostanete z centra Klížskeho Hradišťa, odkiaľ sa vyberiete hore dedinou po modrej značke smerom na Brodzany. Za poľnohospodárskym družstvom však neodbočíte doľava (ako vedie značka), ale budete pokračovať rovno po lesnej ceste a na Chotenovec vás dovedú drevené šípky.
Malý Lubín
Blízko Partizánskeho sa nachádza rozhľadňa na vrchu Malý Lubín. Dá sa naň vyjsť z Chalmovej po modrej značke asi za trištvrte hodinu. Nevýrazný kopec Lubín patrí do podcelku Drieňov, ktorý je súčasťou Nitrických vrchov. Drevená stavba je menšieho vzrastu, má iba 6 metrov a stojí na menšej lúke na okraji terénneho zlomu. Lúka je porastená solitérnymi dubmi, často netradičných tvarov. Rozhľadňa bola postavená iba pred pár rokmi a jej súčasťou je lavička, na ktorej sa dá posedieť pri obdivovaní okolitej prírody. A čo sa dá z veže vidieť? Predovšetkým celý hrebeň pohoria Vtáčnik, západnejšie sa črtajú niektoré vrcholy Tribeča a za dobrého počasia možno vo východnom smere rozoznať aj obrysy Veľkej Fatry. No a dole pod kopcom sa nachádza Hornonitrianska kotlina so známymi mestečkami a dedinkami, riekou Nitrou a koľajnicami, po ktorých sa sem-tam preženie vláčik. Všetko máte ako na dlani.
Vyhliadková veža v Bojniciach
Tvorcovia sa pri architektonickom návrhu vyhliadkovej veže Čajka s úctyhodnou výškou až 30 metrov inšpirovali podobnou rozhľadňou, ktorá sa nachádza na dolnej Morave. Podľa pôvodného plánu mala veža dosahovať výšku až 60 metrov. Tento zámer však stopol Pamiatkový úrad SR, takto vysoká atrakcia by vraj pôsobila dominantnejším dojmom ako samotný Bojnický zámok. Tvorcovia im napokon dali za pravdu a 60-metrovú výšku skresali na polovicu. Veža sa ukrýva kúsok nad mestom a je z nej výhľad na Rudniansku kotlinu, Bojnice, Prievidzu a pohorie Vtáčnik. Jej výhodou je pomerne jednoduchá dostupnosť, výstup zvládnu aj rodiny s menšími deťmi či kočíkmi. K veži je možný prístup cez borovicový les, pri ktorom nájdete priestranné parkovisko. Peši sa vyznačenou asfaltovou cestičkou po niekoľkých minútach dostanete až k samotnej atrakcii. Okrem výhľadu je pre návštevníkov pripravený tobogán dlhý 70 metrov či lanový tunel. Adrenalínové prekvapenie čaká aj na vrchole samotnej vyhliadkovej veže. V jeho strede je totiž diera vyplnená iba hustou lanovou sieťou. Ak si trúfnete, odmenou vám bude pohľad do 30-metrovej hĺbky.
Prievidzský lesopark
Veža je menšieho vzrastu, má iba 4 metre. Vedú k nej dva chodníky. Jeden od reštaurácie a druhý od amfiteátra. Poskytuje výhľad na časť Prievidze a okolité obce, na rieku Handlovku a vlakovú trať do Handlovej. Veža má 34 rokov, je kovová, osemuholníkového tvaru a stojí na štyroch pilieroch. Na vyhliadkovú plošinu vedie 17 železných schodov. Rozhľadňa dlhé roky chátrala, až sa napokon od dobrovoľníkov z občianskeho združenia Spolu sme Prievidza dočkala rekonštrukcie. V súčasnosti má nový náter, sivú konštrukciu a schody dopĺňa zelené zábradlie. V okolí miniveže sú umiestnené lavičky a stoly.
Panská javorina
Ďalšou rozhľadňou nie príliš ďaleko od Partizánskeho je 16-metrová drevená stavba na Panskej javorine. Postavili ju pred deviatimi rokmi. Panská javorina je 943-metrový vrch na hrebeni Považského Inovca, druhý najvyšší vrchol v tomto pohorí. Najľahšie sa dá naň dostať z Kulháňa za Nemečkami, a to približne za dve a pol hodiny. Vyhliadková veža je trojposchodová. Možno z nej pozorovať veľkú časť Inovca, ale aj protiľahlý Tribeč, Vtáčnik a tiež Biele Karpaty. Pod vrcholom sa nachádzal aj krásny drevený prístrešok, ktorý mal tvar štvorbokého ihlana. Vnútri bol drevený stôl s dvoma lavicami a bol prispôsobený aj na prenocovanie. Žiaľ, objekt pred rokom úplne zhorel.
Vrch Marhát
V tom istom pohorí ako Panská javorina, iba kúsok južnejšie, sa nachádza aj vrch Marhát. Na ňom stojí 17-metrová viacposchodová rozhľadňa. Dá sa k nej dostať z Nitrianskej Blatnice asi za dve hodiny. Výstupová trasa vedie okolo vzácnej rotundy sv. Juraja, ktorá sa datuje do 9. storočia a je to jedna z najstarších stavieb na Slovensku. Vyhliadková veža na vrchole Marhátu bola vybudovaná v roku 2008. Poskytuje krásny výhľad na hlavný hrebeň Inovca, na protiľahlý Tribeč, na niekoľko hradov a dokonca sa dajú spozorovať aj chladiace veže atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Pri rozhľadni sa nachádzajú dva prístrešky, ohnisko a niekoľko náučných tabúľ.
Rozhľadňa Urmince
Kúsok za Topoľčanmi sa ukrýva vyhliadková veža, ktorá pri dobrom počasí ponúka výhľad až na Prievidzu. Nájdete ju na menšom kopci Viecha na konci obce smerom na dedinu Horné Štitáre. Rozhľadňa dosahujúca výšku viac ako 11 metrov je pomerne nová, vznikla v roku 2016 pri príležitosti 860. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Zaujímavosťou je, že na danom mieste chcel už v 19. storočí vybudovať kostol barón Stummer a taktiež, že v minulosti tu stála triangulačná zememeračská veža. Samotný vzhľad rozhľadne je pomerne unikátny – tvoria ju dve samostatné plošiny, ktoré sú spojené s prístreškom a niekoľkými stolmi a lavicami, kde si môžete oddýchnuť aj počas daždivého počasia. Kresťanský motív, ktorý je v danej lokalite silný, sa premietol aj do samotnej konštrukcie rozhľadne pripomínajúcej chrám. Na vrchole unikátnej vyhliadkovej veže je s ohľadom na historické dokumenty umiestnený drevený dvojkríž, pri dobrom počasí si môžete vychutnať krásny výhľad na Podunajskú rovinu, z plošiny tiež vidno Považský Inovec, Strážovské vrchy a pohorie Tribeč. K stavbe sa z obce dostanete za pár minút, od autobusovej zastávky je vzdialená necelý kilometer, výlet preto zvládnu deti i starší ľudia.
Autor: Ľubo Mazán, Foto: FB OZ Tu žijeme, rozhliadnisa.sk, Mario Dubny, Vaš ko, Jana Mončeková, Potulky po Slovensku, Krížom-krážom