Uhrovský hrad v centre pozornosti: Snaha o zisk architektonickej ceny či záchrana vzácnych gotických fresiek

611
Uhrovský hrad fresky

Hrad Uhrovec, konkrétne jeho hospodárska budova, je jednou z 80 stavieb, ktoré sa tento rok uchádzajú o ceny CE ZA AR 2021 za architektúru. Udeľuje ich Slovenská komora architektov.

Tento rok ide už o 20. ročník súťaže, ktorej cieľom je informovať verejnosť o práci architektov v spoločnosti, zviditeľniť význam tejto profesie a jej vplyv na tvorbu prostredia.
Medzi prihlásenými dielami je aj hrad Uhrovec. Leží v Strážovských vrchoch a je dodnes najzachovalejšou hradnou ruinou na Slovensku. O jeho obnovu, ktorá bola podporená Ministerstvom kultúry SR, sa už niekoľko rokov stará občianske združenie Hrad Uhrovec. Podpísalo sa aj pod renováciu hospodárskej budovy prebiehajúcu v rokoch 2018 – 2020. Za projektom stoja architekti Martin Varga, Martin Kvitkovský a Pavol Paulíny.

Vdýchli život opustenému objektu

„Komplexná obnova hospodárskej budovy na dolnom nádvorí hradu je míľnikom pri jeho ďalšej obnove a zároveň nastavuje nové kritériá pamiatkovej obnovy v našom regióne. Trojpodlažný objekt so zmiešanou funkciou slúži ako výstavný priestor so spoločenskou miestnosťou a ubytovacími kapacitami pre návštevníkov, ako aj ľudí podieľajúcich sa na ďalšej systematickej obnove. Tradičné stavebné materiály, klasické remeselné postupy a množstvo detailov, ktoré sa zdali byť stratené, opäť vnášajú život opustenému komplexu,“ píše sa na stránke cezaart.tv.

21.11.2020 sa nám z komína takto veselo dymilo, trenková teplota to síce nebola, ale spalo sa nám komfortne.

Posted by Občianske združenie Hrad Uhrovec on Sunday, November 22, 2020

Hodnotiaca porota zasadla vo štvrtok 24. júna prvýkrát. Z prihlásených 80 diel zvolila 30 postupujúcich do druhého kola, na tzv. obhliadky in situ. Ide o výber stavieb, ktoré si pôjde prezrieť osobne a z tohto výberu určí nominácie a laureátov na cenu CE ZA AR. „Verejnosti budú predstavené až nominácie, ktoré budú zverejnené na tlačovej konferencii 23. júla a laureáti budú známi po ich vyhlásení – plánovane 7. októbra v priamom prenose na RTVS Dvojka,“ upresnila Soňa Wagnerová zo Slovenskej komory architektov.

Aj fresky si zaslúžia pozornosť

Ľudia stojaci za obnovou hradu sú aktívni na všetky smery. Preto ich veľmi teší výnimočná dotácia v sume 15 000 eur. Zo svojich zdrojov ich vyčlenila Nadácia VÚB v rámci iniciatívy Poklady Slovenska. Podporila tím bojujúci za zreštaurovanie gotických fresiek na hrade a ocenila aj mimoriadne úsilie hlasujúcich v online hlasovaní o grant vo výške 30 000 eur. Ten napokon získala pamiatka v Starej Ľubovni. Víťazstvo ušlo hradu v Uhrovci len o dva hlasy, a tak sa Nadácia rozhodla oceniť snahu hlasujúcich a venovať na obnovu dodatočnú odmenu. Navyše, po obhliadke pamiatky v Starej Ľubovni sa ukázalo, že si daný projekt nebude vyžadovať plnú pôvodne vyčlenenú sumu. A tak 2 500 eur z nej bude po dohode ponúknutých OZ Hrad Uhrovec. Celková suma dotácie, ktorá poputuje do Uhrovca, je vo výške 17 500 eur.

Nad hradom zaviala vlajka štastia. Ďakujeme #VUBnadácia je to pre nás združenárov naozaj ocenenie a pre fresky dar…

Posted by Občianske združenie Hrad Uhrovec on Tuesday, June 22, 2021

Foto: FB Uhrovec – moja dedina, FB OZ Hrad Uhrovec